Wróć do listy artykułów

Wakacje na Madagaskarze

Wypoczynek z Amigos | 20-09-2019, Aktualizacja: 08-12-2020
madagaskar wakacje, madagaskar wczasy, madagaskar wycieczki, madagaskar all inclusive, madagaskar last minute, madagaskar z niemiec, madagaskar tanie wakacje
Egzotyczne wakacje na Madagaskarze pozwolą poznać tropikalną roślinność i niezwykłe zwierzęta, a także umożliwią błogi wypoczynek na pięknych, piaszczystych plażach.

Wczasy na Madagaskarze to konieczność pokonania prawie 8 500 km samolotem i około 18 godzin lotu. Kraina lemurów, wanilii i miękkich jak mąka plaż.

 

 

Położenie geograficzne 

Republika Madagaskaru jest państwem wyspiarskim położonym na Madagaskarze od południowo-wschodniej strony Afryki oraz zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Zajmuje czwartą pozycję w rankingu największych wysp świata zaraz po Grenlandii, Nowej Gwinei i Borneo oraz pierwsze miejsce na kontynencie afrykańskim. Około 88 mln lat temu została w sposób naturalny oddzielona od subkontynentu indyjskiego. Dlatego na wyspie Madagaskar utrzymuje się unikalny, endemiczny, różnorodny ekosystem: ponad 90% malgaskiej dzikiej przyrody nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Niestety tą niezwykłą przyrodę niszczy człowiek ze względu na  wzrastającą populację ludzi, rozwijający się przemysł, czerpanie z dobrodziejstw natury, a przy tym brak działań zmierzających do ochrony środowiska. Nie bez znaczenia są szybko zachodzące zmiany klimatu.

 

 

Informacje praktyczne

Większość ludności żyjącej na wyspie Madagaskar posługuje się rodzimym językiem malgaskim, ale można dogadać się także w języku francuskim. Przeważającą religią jest chrześcijaństwo, które lokalna ludność wzbogaciła o wierzenia tradycyjne. Według danych publikowanych przez ONZ Madagaskar należy do grup krajów słabo rozwiniętych.

 

Tutejsza sytuacja polityczna nie jest zbyt stabilna pomimo działań ukierunkowanych na rozwój gospodarczy. Nakłady poniesione na rolnictwo, ekoturystykę, ochronę zdrowia czy oświatę, spowodowały wzrost gospodarczy a tym samym poziomu życia. Niestety wraz ze wzrostem nastąpiło duże rozwarstwienie społeczeństwa, podział na bogatych i biednych. Pojawiły się napięcia związane z rosnącymi kosztami życia oraz spadkiem poziomu życia wśród najbiedniejszych i części średniej klasy. W wyniku tego niezadowolenia powstały ruchy sprzeciwiające się bogaceniu części społeczeństwa oraz biedzie większości populacji tego kraju. Pewnie dlatego w ostatnich latach znacząco wzrósł poziom przestępczości. To jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Ponad 90% jego mieszkańców żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. Ostatni spis ludności odbył się w 1993 roku i tak naprawdę nikt nie jest w stanie oszacować, ile ludzi żyje na tej wyspie – zakłada się, że społeczeństwo liczy ok. 22 mln. 

 

 

Klimat 

Klimat Madagaskaru jest dość zróżnicowany ze względu na obszerne rozmiary i położenie. We wschodniej części wyspy dominuje klimat wilgotny równikowy, natomiast po zachodniej stronie podrównikowy suchy. To oznacza, że na jednej połowie wyspy leje deszcz w tym samym czasie, kiedy po przeciwnej świeci mocno słońce, a niebo jest bezchmurne. Z kolei na południowym zachodzie występuje klimat stepowy, gdzie jest gorąco i sucho. Jeżeli chcemy uniknąć opadów, to warto wybrać się na wakacje na Madagaskarze między majem a październikiem. 

 

 

Pogoda 

Zasadniczy wpływ na zmienność pogody ma położenie geograficzne wyspy. Mianowice chodzi o rozciągłość południkową oraz rzeźbę terenu grzbietu biegnącego z północy na południe. Wiatry południowo-wschodnie po prawej stronie pasma górskiego zapewniają obfite opady deszczu praktycznie przez cały rok. W tej części kraju znajdują się głównie lasy tropikalne. Najcieplejsza pora trwa od grudnia do marca – na termometrach nawet 30oC w ciągu dnia i 20oC w nocy. W tym czasie trzeba jednak uważać na pojawiające się cyklony. Po zachodniej stronie grzbietu opady deszczu są zdecydowanie mniejsze. Pora sucha trwa od początku maja do października, a zatem to najlepszy termin na podróż na Madagaskar

 

 

Waluta na Madagaskarze 

Od 2005 roku obowiązującą na Madagaskarze walutą jest ariary (MGA). Na obszarach mniej cywilizowanych w obiegu ciągle funkcjonuje poprzedni pieniądz – frank malgaski. Trzeba pamiętać, że 1 ariar to po przeliczeniu 5 franków malgaskich. Zdarza się, że ceny towarów i usług podawane są w starej walucie bez wyraźnego oznaczenia. To prowadzi do nieporozumień i oszustw, ponieważ w ten sposób nieświadomie można pięciokrotnie przepłacić za zakupione towary czy usługi. Dlatego przed dokonaniem zakupu należy ustalić cenę i walutę zapłaty.

 

Proponujemy zabrać ze sobą gotówkę euro bądź dolary amerykańskie i wymienić je w kantorach (np. na lotnisku), które proponują nieco lepszy kurs niż banki. Nie ma co liczyć na wybranie pieniędzy z bankomatu, ponieważ nieliczne można spotkać tylko w dużych miastach. Płatność kartą w wielu miejscach niestety nie będzie możliwa. Koszty opłat za płatności kartą bywają bardzo wysokie. Najbardziej popularną kartą jest Visa, rzadziej MasterCard. Pozostałymi kartami raczej nie mamy szans na zapłacenie.

 

 

Warunki higieniczne i szczepienia 

Ze względu na specyficzne miejsce, klimat, sytuację gospodarczą i polityczną, warunki życia i higieny różnią się znacznie od tych w Europie czy na egzotycznych kierunkach tj. Karaiby. Aby czerpać radość z pobytu w tym miejscu należy mieć świadomość, do jakiego miejsca się jedzie. Zdecydowanie odradzamy podróżowanie z małymi dziećmi, ponieważ one najbardziej narażone są konsekwencje braku higieny. Problem dotyczy także dorosłych, ponieważ niestety jedzenie nie zawsze bywa odpowiednio przechowywane. Osoby z wrażliwym żołądkiem muszą unikać picia surowej wody z kranu, picia wszelkich napojów z lodem oraz jedzenia surowych owoców i warzyw. Gotowane lub smażone warzywa z ryżem będą najbezpieczniejszą potrawą dla naszych brzuszków.

 

W celu uniknięcia przykrych zdarzeń zdrowotnych, konieczne jest zabrania z Polski lekarstw na biegunkę. Przed wyjazdem na Madagaskar równie ważne jest zażywanie leków przeciwko malarii i żółtej febrze. Wymienione choroby są wszechobecne podobnie jak na niewielkiej wyspie Zanzibar. Nie zaszkodzą również szczepienia na: dur brzuszny, zapalenie wątroby typu A, polio, błonicę, polio, a także błonicę. Szczegółowych informacji można zasięgnąć w oddziałach SANEPID. Może się zdarzyć, że służby graniczne na lotnisku zażądają do okazania książeczki szczepień, dlatego warto zabrać ją ze sobą.

 

 

Bezpieczeństwo na Madagaskarze 

Czy wyspa Madagaskar jest bezpieczna? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, bo nikt i nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Zresztą w dzisiejszym burzliwym świecie chyba nie ma miejsc bezpiecznych i w każdym musimy zachować szczególną ostrożność. Jednak biorąc pod uwagę specyfikę miejsca, zdecydowanie należy przestrzegać kilku zasad:

 

•   zrobić ksero paszportu;

•   zostawić w sejfie oryginalne dokumenty, pieniądze i kosztowną biżuterię;

•   posiadać kontakt do lokalnego biura w razie potrzeby skorzystać z ich pomocy;

•   uważać na fałszywych przewodników;

•   unikać odludnych i mało uczęszczanych miejsc;

•   zwiedzać i spacerować w ciągu dnia do zmroku;

•   unikać zgromadzeń ulicznych prowadzących do niebezpiecznych sytuacji (żadne ubezpieczenie nie zawiera ubezpieczenia w razie zamieszek i aktów terroru). 

 

Oczywiście nie należy nastawiać się negatywnie na podróż na Madagaskar. Mimo wszystko to raczej bezpieczna i spokojna kraina. Mieszkańcy wyspy (zwani Malgaszami) są życzliwi, pogodni i gościnnie nastawieni na odwiedzających turystów. W ciągu dnia można bez obaw zwiedzać okolice i uczestniczyć w oferowanych wycieczkach, a także korzystać z błogiego plażowania i uroków naturalnych stworzonych przez naturę. W porozumieniu z miejscowymi możemy również usłyszeć całkiem ciekawe historie dotyczące wyspy Madagaskar. 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

wakacje 2021, wczasy 2021, wycieczki 2021, turcja 2021, lato 2021, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja jesienią, riwiera turecka, urlop jesienią, wakacje jesienią, riwiera egejska, turcja egejska, riwiera egejska
Wypoczynek z Amigos
Turcja na wakacje jesienią

Urlop all inclusive w Turcji na Riwierach: Tureckiej i Egejskiej i na Wybrzeżu Likijskim — dlaczego warto tam pojechać jesienią?

dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana samana, samana wakacje, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec
Warto wiedzieć
Dominikana – półwysep Samana

Region Samana sprawdzi się na błogie wakacje all inclusive dla wszystkich miłośników egzotycznych wypraw

dominikana 2021, dominikana koronawirus, dominikana testy pcr, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec
Ważne informacje
Dominikana — wakacje w czasie pandemii COVID-19

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — poznaj zasady wjazdu i pobytu w tym kraju w czasie pandemii COVID-19

dominikana 2021, dominikana koronawirus, dominikana testy pcr, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec
Warto wiedzieć
Dominikana – poradnik wczasowicza

Wakacje all inclusive w Dominikanie to idealne rozwiązanie dla miłośników rajskiego wypoczynku na plaży

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2021 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Tranzyt przez Niemcy bez kwarantanny

Podróż tranzytem przez Niemcy na wakacje 2021 dla par i rodzin z dziećmi w Europie i poza strefą Schengen – Majorka, Turcja, Grecja

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Egzotyka 2022

Egzotyczne wakacje 2022 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata – Kuba, Dominikana, Meksyk, Mauritius, Seszele, Malediwy

Wakacje 2021

Wakacje 2021 w wygodnej formule all inclusive na popularnych kierunkach tj. Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Turcja

Zima 2022 w tropikach

Zima 2022 na egzotycznych kierunkach, rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach w formule all inclusive

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.