Piękna wyspa Balearów oraz pełna uroku to właśnie Minorka. Na wyspie znajdują się kameralne plaże oraz niewielkie zatoczki oblewane szmaragdowymi wodami Morza Śródziemnego. To jeden z niewielu zakątków Europy, który nie został jeszcze w pełni odkryty i zniszczony przez masową turystykę.
Informacje o regionie Minorka
Minorka jest wyspą najbardziej oddaloną od kontynentu oraz drugą co do wielkości wyspą archipelagu Balearów. Powierzchnia wyspy wynosi 45 km długości oraz 15 km szerokości. Jej linia brzegowa składa się z 216 km piaszczystych plaż oraz ponad 100 malowniczych zatoczek ukrytych w skalistym wybrzeżu. Do najbardziej stromych szczególnie na północy wyspy, można dostać się jedynie od strony morza. W południowej części Minorki plaże są piaszczyste i szerokie, a jej teren jest bardziej płaski.
Temperatury na Minorce od maja do października nie spadają poniżej 20oC, a za dnia często sięgają 30oC. Praktycznie o każdej porze roku można wybrać się na słoneczne wakacje all inclusive na Minorce. Mocniejsze deszcze mogą pojawić się od listopada do kwietnia.
Naturalność wyspy została zachowana pod panowaniem generała Franco, który nie popierał budowania ogromnych hoteli oraz inwestowania w turystykę. Na Minorce sprawdzi się świetnie wypoczynek dla rodzin z dziećmi, a także dla tych, którzy nie przepadają za tłumami turystów. Wyspa Minorka otrzymała status Rezerwatu Biosfery w 1993 roku przez Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na wyspie kontrolowana jest liczba ludności ze względu na ochronę przyrody. Łączna, dopuszczalna wartość liczby ludności oraz turystów to 145 tys. osób.
Jedyna autostrada na Minorce łączy ze sobą dwa miasta – Maó a Ciutadellą. Pierwsze z nich powstało na wysokim klifie, a na jego terenie znajduje się największy, naturalnie ukształtowany port na świecie. W tej części możemy również zwiedzić kościół Santa Maria, w którym znajdują się organy złożone z czterech klawiatur oraz z 3600 tub dźwiękowych. W rezultacie tworzą prawdziwe arcydzieło. Więzienie dla przeciwników generała Franco znajdowało się niegdyś w potężnej twierdzy La Mola. Budowla powstawało prawie przez 25 lat. Ciutadella z kolei jest malowniczym, portowym miastem, która jest nazywana klejnotem z kamienia. Nie bez powodu używa się takiego stwierdzenia. Właśnie tego budulca użyto specjalnie do wzniesienie większości budynków.
Wnętrze wyspy tworzą zielone wzgórza, gaje oliwne, pasterskie wioski, a także blisko 1500 tajemniczych budowli. W tym miejscu znajduje się również prehistoryczne cmentarzysko Naveta des Tudons, które zostało najlepiej zachowane. Funkcję sanktuarium pełniła niegdyś jaskinia Cova des Coloms położona w wąwozie. Jej wymiary wynoszą 300 m długości, 15 m szerokości oraz 24 m wysokości.