Wróć do listy artykułów

Cypr Północny – wakacje 2021

Wypoczynek z Amigos | 25-09-2019, Aktualizacja: 08-12-2020
cypr wakacje, cypr wczasy, cypr wycieczki, cypr all inclusive, cypr last minute, cypr z niemiec, cypr polnocny wakacje, cypr poludniowy wakacje, tanie wakacje na cypr, cypr tanie wycieczki
Starożytna Salamina to starożytne miasto oraz port na Cyprze Północnym, położony w tureckiej części wyspy około 5 km od Famagusty. Na zdjęciu prawdopodobnie znajdują się fragmenty świątyni Zeusa.

Cypr Turecki – czyli tam, gdzie w listopadzie świeci słońce...

 

Od kilkudziesięciu lat wyspa podzielona jest na dwie części: Republikę Cypru oraz Turecką Republikę Cypru Północnego, podział Cypru, a właściwie zagarnięcie Cypru północnego przez Turcję nigdy nie zostało zaakceptowane na arenie międzynarodowej. Granicę pomiędzy obiema częściami stanowi pas ziemi niczyjej, strzeżony jest on przez ONZ i jest to tzw. zielona linia. Niezależnie od sytuacji społeczno-politycznej jest to kraina tłumnie odwiedzana przez turystów, pełna walorów historycznych i naturalnych, z dostępem do błękitnego ciepłego morza, znana z pysznego jedzenia. Byłam tu dwa razy i z przyjemnością wrócę po raz kolejny.

 

A oto kilka atrakcji na Cyprze północnym, które warto odwiedzić:

 

1. Kyrenia to urokliwe miasteczko położone u wybrzeża Morza Śródziemnego z licznymi zabytkami i malowniczym sielskim krajobrazem. Polecam wizytę w porcie, gdzie znajdują się klimatyczne restauracje i puby serwujące dania lokalnej kuchni, ale nie tylko, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szczególnie przy nabrzeżu widać przekrój warstw społecznych, gdyż cumują  tu  bogate jachty ale też prozę dnia codziennego, czyli małe i duże kutry i łodzie rybackie.

 

2. Średniowieczne opactwo Bellapais położone jest na wschód od Kyrenii, w niewielkiej wsi u podnóża gór Besparmak. Miejsce to zachwyca odwiedzających swoją architekturą i bajecznym otoczeniem. Możemy je kojarzyć z angielskim pisarzem Lawrence Durellem, autorem „Bitter Lemons”.

 

3. Zamek św. Hilariona położony w górach 700 m n. p. m. zbudowany został blisko Kyrenii. Jego budowa datowana jest na XI wiek, niegdyś służył za warowną letnią rezydencję królów. Bezpieczeństwo zamku zapewniały mury obronne i wieże oraz położenie w górach. Do zamku wiedzie kręta i stroma droga, za to z zamku rozpościera się iście bajkowy krajobraz.

 

4. Pałac Vouni - Perski Pałac Vouni zbudowano w 500 r. p.n.e. po to, by utrzymać kontrolę nad pobliskim miastem Soli. Jak na owe czasy, był to bardzo duży obiekt, ponieważ znajdowało się tam prawdopodobnie ok 140 pokoi.  Niestety wraz z upływem wieków i kolejnymi kataklizmami oraz licznymi przebudowami pozostały już tyko ruiny położone na wysokim wzgórzu.

 

5. Półwysep Karpaz to najbardziej dziewiczy i naturalny obszar na całej wyspie. Słynie z osłów, tu mamy rzadką okazję podziwiać dzikie stada tych pracowitych zwierząt.

 

6. Kakopetria to miejscowość, która tchnie minionymi epokami. Niesamowita atmosfera panuje na wąskich uliczkach zabudowanych drewnianymi domami, gdzie w blasku promieni słonecznych wygrzewają się całe gromady kotów.

 

7. Żółwie morskie karetta i żółwie zielone w ciągu 20-30 lat mają występować tak licznie na cypryjskich plażach, jak na początku XX wieku dzięki działaniom podjętym przez władze wyspy w celu ocalenia tych gatunków gadów - informuje AP. Na plaży w Ronnas wylęgają się żółwie morskie, może się zdarzyć, że będziecie mieli okazję zobaczyć je w ich naturalnym środowisku. Żółwie odwiedzają cypryjskie wybrzeże najczęściej od czerwca do września.   

 

8. Golden Beach to piaszczysta plaża o długości ponad 2 km. Moim zdaniem należy do jednych z najcudniejszych plaż o jakże wymownej nazwie.

 

9. Nikozja to stolica Cypru, leży pośrodku wyspy i jest największym miastem, liczy ok. 300 tys. mieszkańców. Niestety granica pomiędzy obiema częściami stanowi bardzo smutny widok, ponieważ podzielone są zasiekami, a w otoczeniu widać ostrzelane ruiny domów. Turyści bez problemu mogą zwiedzać obie części tego pełnego zbytków miasta. Z obu stron można przekroczyć granicę na dowód osobisty bez dodatkowych opłat. Trzeba przejść procedurę na granicy greckiej i tureckiej i nie można zgubić karteczek, które otrzymuje się na granicy, będą potrzebne przy powrocie.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

wakacje 2021 kanary, wczasy 2021 kanary, wyspy kanaryjskie wakacje, wyspy kanaryjskie wczasy, wyspy kanaryjskie wycieczki, wakacje teneryfa, wakacje gran canaria, wakacje lanzarote, wakacje fuerteventura, teneryfa all inclusive, gran canaria all inclusive, lanzarote all inclusive, fuerteventura all inclusive
Wypoczynek z Amigos
Wyspy Kanaryjskie – wakacje 2021

Wakacje 2021 dla par i rodzin na

wakacje 2021, dominikana 2021, punta cana 2021, karaiby 2021, punta cana wakacje all inclusive, punta cana wczasy all inclusive, punta cana wycieczki all inclusive, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje last minute, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wczasy last minute, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wycieczki last minute, najlepsze hotele na dominikanie, najlepsze hotele punta cana, hotel Riu Bambu
Wypoczynek z Amigos
Dominikana 2021 – Riu Bambu

Sieciowy hotel na Dominikanie w popularnym regionie turystycznym Punta Cana sprawdzi się świetnie na wakacje all inclusive

wakacje 2021, dominikana 2021, puerto plata 2021, karaiby 2021, puerto plata wakacje all inclusive, puerto plata wczasy all inclusive, puerto plata wycieczki all inclusive, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje last minute, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wczasy last minute, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wycieczki last minute, najlepsze hotele na dominikanie, najlepsze hotele puerto plata, hotel Playa Bachata Resort
Wypoczynek z Amigos
Dominikana 2021 – Playa Bachata Resort

Puerto Plata jest wymarzonym zakątkiem na wakacje all inclusive dla miłośników egzotycznych krajobrazów

wakacje 2021, dominikana 2021, punta cana 2021, karaiby 2021, punta cana wakacje all inclusive, punta cana wczasy all inclusive, punta cana wycieczki all inclusive, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje last minute, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wczasy last minute, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wycieczki last minute, hotele na dominikanie, najlepsze hotele na dominikanie, hotele punta cana, hotel Riu Naiboa
Wypoczynek z Amigos
Dominikana 2021 – Riu Naiboa

Wakacje all inclusive w sieciowym hotelu na wysokim poziomie w egzotycznym regionie Punta Cana na Dominikanie

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2021 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Egzotyka 2021

Egzotyczne wakacje 2021 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata w formule all inclusive – Kuba, Dominikana, Meksyk, Bali, Malediwy, Seszele

Majówka 2021

Długi weekend majowy 2021 w ciepłych krajach na wakacje all inclusive dla rodzin

Lato 2021

Wakacje 2021 w formule all inclusive na romantyczne wczasy we dwoje i leniwy wypoczynek dla rodzin z dziećmi – Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie

Wakacje 2021

Wakacje 2021 w wygodnej formule all inclusive na popularnych kierunkach tj. Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.