Cypr Turecki – czyli tam, gdzie w listopadzie świeci słońce...
Od kilkudziesięciu lat wyspa podzielona jest na dwie części: Republikę Cypru oraz Turecką Republikę Cypru Północnego, podział Cypru, a właściwie zagarnięcie Cypru północnego przez Turcję nigdy nie zostało zaakceptowane na arenie międzynarodowej. Granicę pomiędzy obiema częściami stanowi pas ziemi niczyjej, strzeżony jest on przez ONZ i jest to tzw. zielona linia. Niezależnie od sytuacji społeczno-politycznej jest to kraina tłumnie odwiedzana przez turystów, pełna walorów historycznych i naturalnych, z dostępem do błękitnego ciepłego morza, znana z pysznego jedzenia. Byłam tu dwa razy i z przyjemnością wrócę po raz kolejny.
A oto kilka atrakcji na Cyprze północnym, które warto odwiedzić:
1. Kyrenia to urokliwe miasteczko położone u wybrzeża Morza Śródziemnego z licznymi zabytkami i malowniczym sielskim krajobrazem. Polecam wizytę w porcie, gdzie znajdują się klimatyczne restauracje i puby serwujące dania lokalnej kuchni, ale nie tylko, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szczególnie przy nabrzeżu widać przekrój warstw społecznych, gdyż cumują tu bogate jachty ale też prozę dnia codziennego, czyli małe i duże kutry i łodzie rybackie.
2. Średniowieczne opactwo Bellapais położone jest na wschód od Kyrenii, w niewielkiej wsi u podnóża gór Besparmak. Miejsce to zachwyca odwiedzających swoją architekturą i bajecznym otoczeniem. Możemy je kojarzyć z angielskim pisarzem Lawrence Durellem, autorem „Bitter Lemons”.
3. Zamek św. Hilariona położony w górach 700 m n. p. m. zbudowany został blisko Kyrenii. Jego budowa datowana jest na XI wiek, niegdyś służył za warowną letnią rezydencję królów. Bezpieczeństwo zamku zapewniały mury obronne i wieże oraz położenie w górach. Do zamku wiedzie kręta i stroma droga, za to z zamku rozpościera się iście bajkowy krajobraz.
4. Pałac Vouni - Perski Pałac Vouni zbudowano w 500 r. p.n.e. po to, by utrzymać kontrolę nad pobliskim miastem Soli. Jak na owe czasy, był to bardzo duży obiekt, ponieważ znajdowało się tam prawdopodobnie ok 140 pokoi. Niestety wraz z upływem wieków i kolejnymi kataklizmami oraz licznymi przebudowami pozostały już tyko ruiny położone na wysokim wzgórzu.
5. Półwysep Karpaz to najbardziej dziewiczy i naturalny obszar na całej wyspie. Słynie z osłów, tu mamy rzadką okazję podziwiać dzikie stada tych pracowitych zwierząt.
6. Kakopetria to miejscowość, która tchnie minionymi epokami. Niesamowita atmosfera panuje na wąskich uliczkach zabudowanych drewnianymi domami, gdzie w blasku promieni słonecznych wygrzewają się całe gromady kotów.
7. Żółwie morskie karetta i żółwie zielone w ciągu 20-30 lat mają występować tak licznie na cypryjskich plażach, jak na początku XX wieku dzięki działaniom podjętym przez władze wyspy w celu ocalenia tych gatunków gadów - informuje AP. Na plaży w Ronnas wylęgają się żółwie morskie, może się zdarzyć, że będziecie mieli okazję zobaczyć je w ich naturalnym środowisku. Żółwie odwiedzają cypryjskie wybrzeże najczęściej od czerwca do września.
8. Golden Beach to piaszczysta plaża o długości ponad 2 km. Moim zdaniem należy do jednych z najcudniejszych plaż o jakże wymownej nazwie.
9. Nikozja to stolica Cypru, leży pośrodku wyspy i jest największym miastem, liczy ok. 300 tys. mieszkańców. Niestety granica pomiędzy obiema częściami stanowi bardzo smutny widok, ponieważ podzielone są zasiekami, a w otoczeniu widać ostrzelane ruiny domów. Turyści bez problemu mogą zwiedzać obie części tego pełnego zbytków miasta. Z obu stron można przekroczyć granicę na dowód osobisty bez dodatkowych opłat. Trzeba przejść procedurę na granicy greckiej i tureckiej i nie można zgubić karteczek, które otrzymuje się na granicy, będą potrzebne przy powrocie.