Wróć do listy artykułów

Cypr Północny – wakacje 2021

Wypoczynek z Amigos | 25-09-2019, Aktualizacja: 08-12-2020
cypr wakacje, cypr wczasy, cypr wycieczki, cypr all inclusive, cypr last minute, cypr z niemiec, cypr polnocny wakacje, cypr poludniowy wakacje, tanie wakacje na cypr, cypr tanie wycieczki
Starożytna Salamina to starożytne miasto oraz port na Cyprze Północnym, położony w tureckiej części wyspy około 5 km od Famagusty. Na zdjęciu prawdopodobnie znajdują się fragmenty świątyni Zeusa.

Cypr Turecki – czyli tam, gdzie w listopadzie świeci słońce...

 

Od kilkudziesięciu lat wyspa podzielona jest na dwie części: Republikę Cypru oraz Turecką Republikę Cypru Północnego, podział Cypru, a właściwie zagarnięcie Cypru północnego przez Turcję nigdy nie zostało zaakceptowane na arenie międzynarodowej. Granicę pomiędzy obiema częściami stanowi pas ziemi niczyjej, strzeżony jest on przez ONZ i jest to tzw. zielona linia. Niezależnie od sytuacji społeczno-politycznej jest to kraina tłumnie odwiedzana przez turystów, pełna walorów historycznych i naturalnych, z dostępem do błękitnego ciepłego morza, znana z pysznego jedzenia. Byłam tu dwa razy i z przyjemnością wrócę po raz kolejny.

 

A oto kilka atrakcji na Cyprze północnym, które warto odwiedzić:

 

1. Kyrenia to urokliwe miasteczko położone u wybrzeża Morza Śródziemnego z licznymi zabytkami i malowniczym sielskim krajobrazem. Polecam wizytę w porcie, gdzie znajdują się klimatyczne restauracje i puby serwujące dania lokalnej kuchni, ale nie tylko, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szczególnie przy nabrzeżu widać przekrój warstw społecznych, gdyż cumują  tu  bogate jachty ale też prozę dnia codziennego, czyli małe i duże kutry i łodzie rybackie.

 

2. Średniowieczne opactwo Bellapais położone jest na wschód od Kyrenii, w niewielkiej wsi u podnóża gór Besparmak. Miejsce to zachwyca odwiedzających swoją architekturą i bajecznym otoczeniem. Możemy je kojarzyć z angielskim pisarzem Lawrence Durellem, autorem „Bitter Lemons”.

 

3. Zamek św. Hilariona położony w górach 700 m n. p. m. zbudowany został blisko Kyrenii. Jego budowa datowana jest na XI wiek, niegdyś służył za warowną letnią rezydencję królów. Bezpieczeństwo zamku zapewniały mury obronne i wieże oraz położenie w górach. Do zamku wiedzie kręta i stroma droga, za to z zamku rozpościera się iście bajkowy krajobraz.

 

4. Pałac Vouni - Perski Pałac Vouni zbudowano w 500 r. p.n.e. po to, by utrzymać kontrolę nad pobliskim miastem Soli. Jak na owe czasy, był to bardzo duży obiekt, ponieważ znajdowało się tam prawdopodobnie ok 140 pokoi.  Niestety wraz z upływem wieków i kolejnymi kataklizmami oraz licznymi przebudowami pozostały już tyko ruiny położone na wysokim wzgórzu.

 

5. Półwysep Karpaz to najbardziej dziewiczy i naturalny obszar na całej wyspie. Słynie z osłów, tu mamy rzadką okazję podziwiać dzikie stada tych pracowitych zwierząt.

 

6. Kakopetria to miejscowość, która tchnie minionymi epokami. Niesamowita atmosfera panuje na wąskich uliczkach zabudowanych drewnianymi domami, gdzie w blasku promieni słonecznych wygrzewają się całe gromady kotów.

 

7. Żółwie morskie karetta i żółwie zielone w ciągu 20-30 lat mają występować tak licznie na cypryjskich plażach, jak na początku XX wieku dzięki działaniom podjętym przez władze wyspy w celu ocalenia tych gatunków gadów - informuje AP. Na plaży w Ronnas wylęgają się żółwie morskie, może się zdarzyć, że będziecie mieli okazję zobaczyć je w ich naturalnym środowisku. Żółwie odwiedzają cypryjskie wybrzeże najczęściej od czerwca do września.   

 

8. Golden Beach to piaszczysta plaża o długości ponad 2 km. Moim zdaniem należy do jednych z najcudniejszych plaż o jakże wymownej nazwie.

 

9. Nikozja to stolica Cypru, leży pośrodku wyspy i jest największym miastem, liczy ok. 300 tys. mieszkańców. Niestety granica pomiędzy obiema częściami stanowi bardzo smutny widok, ponieważ podzielone są zasiekami, a w otoczeniu widać ostrzelane ruiny domów. Turyści bez problemu mogą zwiedzać obie części tego pełnego zbytków miasta. Z obu stron można przekroczyć granicę na dowód osobisty bez dodatkowych opłat. Trzeba przejść procedurę na granicy greckiej i tureckiej i nie można zgubić karteczek, które otrzymuje się na granicy, będą potrzebne przy powrocie.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

jesień 2021, wakacje 2021, turcja 2021, wakacje turcja, wczasy turcja, wycieczki turcja, turcja all inclusive, turcja last minute, turcja z niemiec, turcja gdzie pojechać, turcja jesienią, urlop jesienią, wakacje jesienią, turcja koronawirus, turcja testy pcr, covid-19, wirus sars-cov-2, pandemia, turcja obostrzenia, turcja zasady wjazdu
Ważne informacje
COVID-19 - bezpieczne wakacje w Turcji

Pandemia COVID-19 - poznaj aktualne zasady wjazdu do Turcji obowiązujące w tym kraju turystów z Polski.

wakacje 2021, wczasy 2021, wycieczki 2021, turcja 2021, lato 2021, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja jesienią, riwiera turecka, urlop jesienią, wakacje jesienią, riwiera egejska, turcja egejska, riwiera egejska
Wypoczynek z Amigos
Turcja na wakacje jesienią

Urlop all inclusive w Turcji na Riwierach: Tureckiej i Egejskiej i na Wybrzeżu Likijskim — dlaczego warto tam pojechać jesienią?

dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana samana, samana wakacje, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec
Warto wiedzieć
Dominikana – półwysep Samana

Region Samana sprawdzi się na błogie wakacje all inclusive dla wszystkich miłośników egzotycznych wypraw

dominikana 2021, dominikana koronawirus, dominikana testy pcr, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec
Ważne informacje
Dominikana — wakacje w czasie pandemii COVID-19

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — poznaj zasady wjazdu i pobytu w tym kraju w czasie pandemii COVID-19

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2021 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Tranzyt przez Niemcy bez kwarantanny

Podróż tranzytem przez Niemcy na wakacje 2021 dla par i rodzin z dziećmi w Europie i poza strefą Schengen – Majorka, Turcja, Grecja

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Egzotyka 2022

Egzotyczne wakacje 2022 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata – Kuba, Dominikana, Meksyk, Mauritius, Seszele, Malediwy

Wakacje 2021

Wakacje 2021 w wygodnej formule all inclusive na popularnych kierunkach tj. Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Turcja

Zima 2022 w tropikach

Zima 2022 na egzotycznych kierunkach, rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach w formule all inclusive

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.