Wróć do listy artykułów

Cypr Północny - tam gdzie w listopadzie świeci słońce

Wypoczynek z Amigos | 25-09-2019
Salamina (Salamis) - starożytne miasto i port leżący na Cyprze, w VII wieku p. n. e. główne miasto wyspy. Obecnie w tureckiej części wyspy, 6 km od miasta Gazimagusa.
Starożytna Salamina - prawdopodobnie fragmenty świątyni Zeusa.

CYPR TURECKI – TAM, GDZIE W LISTOPADZIE ŚWIECI SŁOŃCE

Od kilkudziesięciu lat wyspa podzielona jest na dwie części: Republikę Cypru oraz Turecką Republikę Cypru Północnego,  podział Cypru, a właściwie zagarnięcie Cypru północnego przez Turcję nigdy nie zostało  zaakceptowane na  arenie międzynarodowej. Granicę pomiędzy obiema częściami stanowi  pas ziemi niczyjej, strzeżony jest on przez ONZ i jest to tzw. zielona linia. Niezależnie od sytuacji społeczno-politycznej  jest to kraina  tłumnie odwiedzana przez turystów,  pełna walorów historycznych i naturalnych, z dostępem do błękitnego ciepłego morza, znana z pysznego jedzenia. Byłam tu dwa razy i z przyjemnością wrócę  po raz kolejny.

A oto kilka atrakcji na Cyprze północnym, które warto odwiedzić:

 

1.  Kyrenia to urokliwe  miasteczko   położone u  wybrzeża Morza Śródziemnego  z licznymi zabytkami  i malowniczym sielskim krajobrazem. Polecam wizytę w porcie,  gdzie znajdują się klimatyczne  restauracje  i puby serwujące dania lokalnej kuchni,  ale nie tylko, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szczególnie przy nabrzeżu widać przekrój warstw społecznych, gdyż cumują  tu  bogate jachty ale też prozę dnia codziennego,  czyli małe i duże kutry i  łodzie rybackie.

2. Średniowieczne opactwo Bellapais położone jest  na wschód od Kyrenii, w niewielkiej wsi u podnóża gór Besparmak.  Miejsce  to zachwyca  odwiedzających swoją    architekturą i bajecznym otoczeniem.   Możemy je kojarzyć z angielskim pisarzem Lawrence Durellem,  autorem  „Bitter Lemons”.

3. Zamek św. Hilariona położony w górach 700 m n. p. m.  zbudowany  został blisko Kyrenii. Jego budowa datowana jest na  XI wiek, niegdyś służył za warowną  letnią rezydencję królów.  Bezpieczeństwo zamku zapewniały mury obronne i wieże oraz położenie w górach. Do zamku wiedzie kręta i stroma droga,  za to z zamku rozpościera się iście bajkowy krajobraz.

4. Pałac Vouni - Perski Pałac Vouni zbudowano w 500 r. p.n.e. po to, by utrzymać kontrolę nad pobliskim miastem Soli. Jak na owe czasy, był to  bardzo duży obiekt, ponieważ znajdowało się tam prawdopodobnie ok 140 pokoi.  Niestety wraz z upływem wieków i kolejnymi kataklizmami oraz licznymi przebudowami  pozostały już tyko ruiny położone  na wysokim wzgórzu.

5.Półwysep Karpaz  to najbardziej dziewiczy i naturalny  obszar na całej wyspie. Słynie  z …osłów, tu mamy rzadką  okazję podziwiać dzikie stada  tych pracowitych  zwierząt.

6.  Kakopetria to miejscowość, która tchnie minionymi epokami. Niesamowita atmosfera  panuje na  wąskich  uliczkach  zabudowanych drewnianymi  domami, gdzie w blasku promieni słonecznych wygrzewają się całe gromady  kotów. To  trzeba przeżyć.

7. Żółwie morskie karetta i żółwie zielone w ciągu 20-30 lat mają występować tak licznie na cypryjskich plażach, jak na początku XX wieku dzięki działaniom podjętym przez władze wyspy w celu ocalenia tych gatunków gadów - informuje AP. Na plaży w Ronnas wylęgają się żółwie morskie, może się zdarzyć, że będziecie  mieli okazję zobaczyć   je w ich naturalnym środowisku. Żółwie odwiedzają  cypryjskie wybrzeże najczęściej od czerwca do września.   

8.Golden Beach    to  piaszczysta plaża  o długości ponad 2 km. Moim zdaniem należy do jednych z najcudniejszych plaż  o jakże wymownej nazwie.

9. Nikozja to stolica Cypru, leży pośrodku wyspy i jest  największym miastem, liczy  ok. 300 tys. mieszkańców. Niestety  granica pomiędzy obiema częściami  stanowi bardzo smutny widok, ponieważ podzielone są zasiekami,   a w otoczeniu widać ostrzelane ruiny domów.  Turyści bez problemu mogą zwiedzać obie części tego pełnego zbytków miasta. Z obu stron można przekroczyć  granicę na dowód osobisty  bez dodatkowych opłat. Trzeba przejść procedurę na granicy greckiej i  tureckiej i nie można  zgubić karteczek, które otrzymuje się na granicy, będą potrzebne przy powrocie.

 

 www.wakacjeamigos.pl

 

 

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana first minute, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje last minute, dominikana wakacje first minute, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wczasy last minute, dominikana wczasy first minute, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wycieczki last minute, dominikana first minute
Wypoczynek z Amigos
Rajskie plaże na Dominikanie

Dominikana słynie z najpiękniejszych plaż na Karaibach, które oblegane są na egzotyczne wakacje all inclusive przez turystów z całego świata!

dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana first minute, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje last minute, dominikana wakacje first minute, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wczasy last minute, dominikana wczasy first minute, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wycieczki last minute, dominikana first minute
Wypoczynek z Amigos
Dominikana – poradnik wczasowicza

Wakacje all inclusive na Dominikanie to idealne rozwiązanie dla miłośników rajskiego wypoczynku na plaży

meksyk wakacje, meksyk wakacje all inclusive, meksyk wczasy, meksyk wczasy all inclusive, wakacje w meksyku, wakacje all inclusive meksyk, wczasy w meksyku, wczasy all inclusive w meksyku
Warto wiedzieć
Egzotyczne wakacje w Meksyku

Przed wyjazdem na wczasy do Meksyku zapoznaj się z informacjami o popularnym regionie turystycznym Cancun

zanzibar wakacje, zanzibar wakacje all inclusive, zanzibar wakacje last minute, zanzibar wczasy, zanzibar wczasy all inclusive, zanzibar wczasy last minute, wycieczki na zanzibar
Warto wiedzieć
Waluta na Zanzibarze

Sprawdź, jaka waluta obowiązuje na wyspie oraz jaką walutę zabrać na wakacje na Zanzibarze?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

First minute

Zarezerwuj wakacje first minute 2020 z dużym wyprzedzeniem w niskich cenach

Wakacje z Niemiec

Wycieczki z wylotem z Niemiec to wysoka jakość w bardzo konkurencyjnych cenach – możesz zyskać nawet o 40% tańsze wakacje

Last minute

Wakacje last minute to możliwość skorzystania z wycieczki na każdym zakątku świata w krótkim terminie wylotu

Ferie zimowe 2020

Już teraz sprawdź oferty na ferie zimowe 2020 i wybierz się na egzotyczne wakacje

Weekend majowy 2020

Najlepsze oferty wakacji za granicą na weekend majowy 2020

Wycieczki na lato 2020

Zarezerwuj tanie wakacje na lato 2020 w ofercie first minute

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.