Wróć do listy artykułów

Zalecenia KE dotyczące wakacji 2021

Ważne informacje | 26-05-2020, Aktualizacja: 28-07-2021
wakacje 2021, wczasy 2021, wycieczki 2021, wakacje a koronawirus, wakacje koronawirus, wczasy koronawirus, wycieczki koronawirus, podróże koronawirus, bezpieczeństwo koronawirus
Pakiet zaleceń utworzony przez Komisję Europejską ma na celu stopniowe znoszenie panujących zasad i obostrzeń w krajach członkowskich, aby branża turystyczna mogła ruszyć na wakacje 2021.

Nowe zalecenia utworzone przez Komisję Europejską mają umożliwić stopniowe znoszenie wszelkich obostrzeń w krajach członkowskich. Branża turystyczna powoli będzie odradzać się na wakacje 2021.

 

 

KE w odniesieniu do turystów i podróżnych

 

Zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych i odbudowa swobody przemieszczania się

Istotną kwestią przywrócenia turystyki jest przede wszystkim przywrócenie swobody przemieszczania się i podróże transgraniczne. Ogólne zniesienie obostrzeń nie jest uzasadnione zdrowotną sytuacją, dlatego KE chce wprowadzić stopniowe znoszenie ograniczeń pomiędzy państwami członkowskimi i obszarami, które są w podobnej sytuacji epidemicznej. Wymieniona strategia musi być elastyczna, aby w zależności od sytuacji można było wprowadzić ponownie niektóre środki. Kryteria istotne w porozumieniu z państwami członkowskimi:

 

•   kontrola obszarów ze znaczną poprawą epidemiologiczną w oparciu o wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i z wykorzystaniem mapy regionalnej opracowanej przez ECDC;

•   stosowanie środków zapobiegających rozprzestrzenianie się wirusa podczas podróży za granicą na przejściach granicznych oraz dodatkowych środków zabezpieczających w przypadku fizycznego oddalenia możliwie trudnego do zapewnienia;

•   przywilej, pod względem ekonomicznym i społecznym, ruchu transgranicznego w obszarach działalności oraz uwzględnienie powodów osobistych.

 

Państwa członkowskie decydując się na zezwolenie podróżowania i przekraczania granic przez obywateli sąsiednich krajów do konkretnych regionów i obszarów na swoim terytorium, powinny wziąć pod uwagę kwestię niedyskryminacji ze strony wszystkich regionów lub krajów należących do Unii Europejskiej o podobnej sytuacji epidemiologicznej. W tej kwestii wszelkie zniesienie ograniczeń powinno dotyczyć wszystkich obywateli UE niezależnie od narodowości.

 

 

Wznowienie transportu na terenie UE przy ochronie zdrowia pracowników i pasażerów

W wytycznych zostały przedstawione zasady stopniowego i bezpiecznego przywrócenia transportu pasażerskiego drogą transportową, kolejową, wodną i powietrzną, a także zalecenia dotyczące ograniczenie kontaktów pomiędzy pracownikami transportu i pasażerami. Obostrzenie to ma na celu zminimalizowanie zagęszczenia pasażerów.

 

Wytyczne obejmują także stosowanie środków ochrony osobistej tj. maski na twarz i odpowiednie protokoły wykazujące objawy COVID-19 oraz zalecenia dla wszelkich środków transportu i koordynacja państw członkowskich do ponownego ustanowienia połączeń pomiędzy nimi.

 

 

Przywrócenie usług turystycznych

KE kwestionuje kryteria stopniowego i bezpiecznego przywrócenia branży turystycznej oraz przygotowuje protokoły zdrowotne dla ośrodków wypoczynkowych i wszelkich form zakwaterowania, aby chronić zdrowie pracowników i gości. Kryteria obejmują kwestie epidemiologiczne, które dotyczą systemu opieki zdrowotnej dla lokalnych mieszkańców i turystów oraz solidny nadzór, testowanie oraz śledzenie kontaktów. Wszelkie wytyczne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludziom przebywającym m.in. w hotelach i campingach, w barach, kawiarniach i restauracjach oraz na świeżym powietrzu.  

 

 

Zapewnienie transgranicznego współdziałania aplikacji śledzącej

Przy wsparciu KE państwa członkowskie przygotowały wytyczne dotyczące transgranicznej interoperacyjności pomiędzy aplikacjami przystosowanymi do śledzenia ruchu. W ten sposób obywatele będą ostrzegani o potencjalnym zakażeniu koronawirusem podczas wycieczki na terenie UE.

 

Aplikacje przystosowane do śledzenia pochodzenia z pewnością muszą być dobrowolne, tymczasowe i proste w obsłudze, a przede wszystkim zabezpieczone przed cyberprzestępczością. Interoperacyjność ma na celu umożliwienie obywatelom UE otrzymywanie ostrzeżeń o ewentualnym zakażeniu w chroniony sposób ze względu na położenie i aplikację. KE pomaga państwom członkowskim w utworzeniu odpowiedniego rozwiązania zgodnie z wytycznymi o ochronie danych oraz zasadami w zestawie narzędzi UE.

 

 

Stworzenie z bonów atrakcyjniejszej alternatywy dla konsumentów

Zgodnie z prawem podróżni mają możliwość wyboru bonu lub zwrotu wpłaconej gotówki za odwołanie imprezy turystycznej. KE ma na celu zapewnienie turystów o realnej i atrakcyjnej alternatywie w postaci bonów za odwołane wakacje za granicą w obecnej sytuacji, która spowodowała liczne straty i obciążenia finansowe touroperatorów. Przede wszystkim bony powinny być wystawiane na rok, a w razie niewykorzystania przysługiwał zwrot gotówki, chronione przed niewypłacalnością emitenta, zapewnić elastyczność w doborze terminu, umożliwić podróżowanie na tych samych warunkach na tej samej trasie lub zorganizowanie podróży przy zachowaniu jednakowego rodzaju usług lub o równoważnej jakości, a także zbywalne na rzecz innego podróżnego.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

wakacje 2021, wczasy 2021, wycieczki 2021, turcja 2021, lato 2021, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja jesienią, riwiera turecka, urlop jesienią, wakacje jesienią, riwiera egejska, turcja egejska, riwiera egejska
Wypoczynek z Amigos
Turcja na wakacje jesienią

Urlop all inclusive w Turcji na Riwierach: Tureckiej i Egejskiej i na Wybrzeżu Likijskim — dlaczego warto tam pojechać jesienią?

dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana samana, samana wakacje, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec
Warto wiedzieć
Dominikana – półwysep Samana

Region Samana sprawdzi się na błogie wakacje all inclusive dla wszystkich miłośników egzotycznych wypraw

dominikana 2021, dominikana koronawirus, dominikana testy pcr, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec
Ważne informacje
Dominikana — wakacje w czasie pandemii COVID-19

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — poznaj zasady wjazdu i pobytu w tym kraju w czasie pandemii COVID-19

dominikana 2021, dominikana koronawirus, dominikana testy pcr, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec
Warto wiedzieć
Dominikana – poradnik wczasowicza

Wakacje all inclusive w Dominikanie to idealne rozwiązanie dla miłośników rajskiego wypoczynku na plaży

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2021 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Tranzyt przez Niemcy bez kwarantanny

Podróż tranzytem przez Niemcy na wakacje 2021 dla par i rodzin z dziećmi w Europie i poza strefą Schengen – Majorka, Turcja, Grecja

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Egzotyka 2022

Egzotyczne wakacje 2022 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata – Kuba, Dominikana, Meksyk, Mauritius, Seszele, Malediwy

Wakacje 2021

Wakacje 2021 w wygodnej formule all inclusive na popularnych kierunkach tj. Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Turcja

Zima 2022 w tropikach

Zima 2022 na egzotycznych kierunkach, rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach w formule all inclusive

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.