Wróć do listy artykułów

Cypr – wakacje w czasie pandemii COVID-19

Ważne informacje | 16-06-2021, Aktualizacja: 06-12-2021
wiosna 2022, wakacje 2022, cypr wakacje, cypr wczasy, cypr wycieczki, cypr wypoczynek, cypr all inclusive, cypr last minute, cypr z niemiec, cypr poludniowy wakacje, cypr koronawirus, covid-19, cypr testy pcr, cypr dla zaszczepionych, szczepienia, certyfikat szczepienia, unijny certyfikat covid
Unijny Certyfikat COVID — dokument obowiązujący przy wjeździe i pobycie na Cyprze Greckim oraz Cyprze Tureckim w czasie pandemii koronawirusa — foto: Pixabay

Od 6 grudnia 2021 r. Cypr Południowy (Grecki) zaostrza warunki wjazdu do kraju. Po przylocie na wyspę każdy turysta powyżej 12 roku życia dodatkowo będzie musiał wykonać test PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2, bez względu na to, z jakiego kraju przyjeżdża i czy jest zaszczepiony lub ma status ozdrowieńca.

 

Aktualizacja informacji — stan na dzień 06 grudnia 2021 r.

 

Od 6 grudnia 2021 r. przy wjeździe na Cypr Południowy wymagany jest test PCR! 

 

Niezależnie od dotychczas obowiązujących warunków wjazdowych, obecnie wszyscy podróżni wjeżdżający na Cypr, w tym także turyści udający się na wakacje i wczasy na Cyprze zobowiązani są do wykonania na swój koszt, czasowo wprowadzonego testu PCR.  Z wykonywania testów zwolnione są tylko dzieci do 12. roku życia. Po przybyciu na wyspę turyści muszą też przejść szybkie testy antygenowe, wykonane na koszt Republiki Cypryjskiej.

 

Czasowo wprowadzone obostrzenia z koniecznością okazania negatywnego wyniku testu PCR dotyczą także osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

 

Na razie decyzja o zaostrzeniu restrykcji wjazdowych ma obowiązywać do 10 stycznia 2022 r. Po tym terminie zapowiadana jest aktualizacja przepisów. 

 

Warunki wjazdu na Cypr wprowadzone przed 6 grudnia 2021 r.

Dotychczas dla turystów zagranicznych warunki wjazdu na Cypr  były uzależnione od umiejscowienia kraju na liście w określonym kolorze. Wprowadzono cztery kategorie państw — zielony, pomarańczowy, czerwony i szary (GREEN, ORANGE, RED i GREY), z których tylko z trzech pierwszych można podróżować na Cypr. Lista ta cały czas ma charakter dynamiczny i jest na bieżąco aktualizowana. Polska od dłuższego czasu znajduje się tu na liście czerwonej. Wjazd na Cypr z państw zaliczonych do tej kategorii wymaga posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR, wykonanego nie później niż na 72 godziny przed wjazdem na wyspę.

 

Wymagania dotyczące podróżnych, którzy nie zostali zaszczepieni.

⇒ Obecnie Polska  znajduje się w kategorii czerwonej, co oznacza, że niezaszczepieni turyści z Polski wybierający się na Cypr zobowiązani są do wykonania dwóch testów PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2. Pierwszy z nich muszą wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą, a drugi na własny koszt po przylocie na cypryjskim lotnisku.

 

⇒ Do czasu otrzymania wyniku testu z badania na lotnisku (zwykle ok. 3 godziny) turysta musi pozostać w samoizolacji. Wynik testu udostępniony jest na specjalnej platformie internetowej. Wjazd na Cypr jest możliwy, gdy wynik jest negatywny. 

 

⇒ Niezależnie od kategorii kraju przylotu i przyjętych szczepień, na lotniskach przeprowadzane są bezpłatne testy na losowo wybranych grupach pasażerów.

 

 Wymagania dla turystów w pełni zaszczepionych

⇒ Osoby w pełni zaszczepione i posiadające dokument potwierdzający przyjęcie wszystkich wymaganych dawek szczepionki – nie mają obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa ani odbywania kwarantanny, bez względu na kolor, do którego przyporządkowany jest ich kraj.

 

⇒ Potwierdzenie przyjęcia szczepienia przeciw COVID-19 lub przejścia choroby uznawane jest jedynie poprzez Unijny Certyfikat Covid — EU Digital Covid Certificate.

 

⇒ Z wykonywania testów zwolnione są też dzieci do 12. roku życia.

 

Pozostałe wymagania obowiązujące przy wjeździe na Cypr

⇒ Niezależnie od kategorii kraju przylotu osoby podróżujące na Cypr muszą nie wcześniej niż na 48 godzin przed podróżą wypełnić ankietę on-line (Cyprus Flight Pass), która uprawnia do wjazdu na Cypr.

 

⇒ Przed wejściem do samolotu oraz podczas kontroli granicznej, na wezwanie należy okazać mail potwierdzający wypełnienia ankiety.

 

Pobyt na Cyprze

⇒ Na Cyprze obowiązuje noszenie maseczek ochronnych przez osoby powyżej 12 roku życia:

 

√ w publicznych przestrzeniach otwartych za wyjątkiem plaż, basenów i miejsc aktywności fizycznej,

√ w przestrzeniach zamkniętych, w których przebywa więcej niż 1 osoba.

 

⇒ W miejscach, gdzie zwykle gromadzi się więcej niż 10 osób (galerie handlowe, sklepy, restauracje, kluby, hotele, świątynie, teatry itp.) należy mieć zawsze przy sobie tzw. Safe Pass, czyli określony dokument covidowy, jaki wymagany jest przy wjeździe na Cypr.

 

⇒ Przejścia do Cypru Tureckiego zostały ponownie otwarte.

 

⇒ Przy przekraczaniu strefy pomiędzy Cyprem Greckim a Tureckim:

√ wymagany jest negatywny wynik testu COVID-19 — PCR lub antygenowy — nie starszy niż 72 godziny i przedstawiony w formie drukowanej, w języku greckim, tureckim lub angielskim,

√ osoby w pełni zaszczepione mogą przedstawić test nie starszy niż 7 dni.

 

Szczegóły dotyczące aktualnych formalności wjazdowych i ograniczeń obowiązujących na Cyprze dostępne są w języku polskim na stronie Ambasady Republiki Cypryjskiej w Warszawie

 

Pomimo zaostrzenia restrykcji wjazdowych wypoczynek na Cyprze nadal jest dla Polaków dostępny i atrakcyjny, szczególnie gdy korzystają oni z oferty tani Cypr z Niemiec.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2022 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Wakacje last minute

Wakacje last minute w atrakcyjnych cenach pojawiają się już na 100 dni przed planowaną podróżą

Narty zima 2022

Zimowe wakacje 2022 za granicą na największych i najbardziej zachwycających stokach narciarskich w Europie – Austria, Włochy, Szwajcaria, Francja, Słowacja, Czechy, Szwecja, Finlandia

Wakacje 2022 w Egipcie

Wygodne wakacje all inclusive w Egipcie dla rodzin z dziećmi w popularnych kurortach turystycznych – Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh

Weekend majowy 2022

Długi weekend majowy 2022 w ciepłych krajach dla par i rodzin z dziećmi – Turcja, Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Madera, Grecja

Wakacje 2022 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2022 w najchętniej odwiedzanych miejscach na lato 2022 przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.