Zaplanowanie wymarzonych wakacji 2020 w dobie koronawirusa niestety nie jest takie proste. W dalszym ciągu nie wszystkie państwa Unii Europejskiej są otwarte dla obywateli Polski. Gdzie będziemy mogli pojechać na wczasy za granicę?
Albania
Na początku czerwca Albania otworzyła lądowe przejścia graniczne dla przybywających turystów na wakacje 2020. Podróżni są zwolnieni z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.
Bułgaria
Od 1 czerwca obywatele krajów UE w tym Polacy mogą spędzić wakacje w Bułgarii. Kwarantanna jest obowiązkowa tylko dla turystów przylatujących z: Belgii, Hiszpanii, Irlandii, Malty, Szwecji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz krajów poza UE z wyjątkiem Serbii.
Przed wjazdem do Bułgarii każdy turysta otrzymuje deklarację, w której musi zamieścić swoje dane kontaktowe oraz oświadczenie dotyczące świadomości ryzyka zachorowania na COVID-19, stanu zdrowia i negatywny wynik testu na na obecność koronawirusa oraz zobowiązanie do przestrzegania środków bezpieczeństwa.
Hotele, pensjonaty i obiekty wypoczynkowe zostały zobowiązane przez władze Bułgarii do przestrzegania zasad opartych na zaleceniach bułgarskiego Ministerstwa Zdrowia oraz wytycznych UE. Dotyczą one m.in. dezynfekcji, higieny miejsc wspólnych oraz zachowanie bezpiecznej odległości między gości.
W przypadku zachorowania gościa obiektu wypoczynkowego, hotelarze są zobowiązani do zapewnienia wolnego pokoju, odosobnienia i izolacji od pozostałych osób wypoczywających na terenie hotelu.
Chorwacja
Kraj otworzył swoje granice dla obywateli RP już 28 maja. Chorwacja zniosła również wszelkie obostrzenia, a także obowiązek odbycia dwutygodniowej kwarantanny. Władze kraju nie wymagają od turystów okazania testów na COVID-19. Osoby przekraczające granice Chorwacji muszą jedynie podać służbie granicznej swoje dane kontaktowe tj.: miejsce pobytu, e-mail, nr telefonu komórkowego. Przekazane informacje będą wykorzystywane wyłącznie w celach epidemiologicznych.
Cypr
Od 20 czerwca obywatele krajów tj.: Polska, Chorwacja, Czechy, Estonia, Szwajcaria i Rumunia mogą przekraczać granice wyspy za okazaniem zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, który został przeprowadzony co najmniej 72 h wcześniej. Zakaz podróżowania na wczasy na Cypr obowiązuje mieszkańców Hiszpanii, Rosji, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Grecja
Z dniem 15 czerwca został zniesiony obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Grecji dla obywateli 29 krajów (w tym Polski). Wszyscy turyści będą poddani wyrywkowym testom na obecność koronawirusa.
Sezon turystyczny w Grecji oficjalnie rozpocznie się od 1 lipca 2020 r. po otwarciu wszystkich portów lotniczych w kraju. W tym terminie będzie można planować swoje długo wyczekiwane wakacje w Grecji.
Władze w Grecji przygotowują tzw. protokoły zdrowotne, które będą określały zasady bezpieczeństwa w hotelach, barach, restauracjach oraz przestrzeniach publicznych. Prawdopodobnie zostanie wprowadzony mechanizm natychmiastowej reakcji w razie wykrycia zachorowania na COVID-19. W każdym ośrodku wypoczynkowym będzie lekarz, aby mógł wykrywać i natychmiast działać w przypadku zarażenia u gości lub personelu. W Grecji zostanie stworzony specjalny "obszar kwarantanny" w różnych regionach oraz na popularnych wyspach tj. Kreta, Kos, Rodos czy Korfu.
Wymagane jest noszenie maseczek we wszystkich środkach transportu publicznego (metro, busy, autobusy, pociągi, taksówki). W pojazdach może być zapełniona tylko połowa dostępnych miejsc, aby zachować bezpieczne odległości. Pasażerom podróżującym na statkach wycieczkowych będzie mierzona temperatura przed wejściem na pokład.
Lokale gastronomiczne w Grecji mogą przyjmować jednego Klienta na 2 m2 przy zachowaniu bezpiecznej odległości od innych. Przy jednym stoliku będzie można siedzieć w max. 6 osób poza rodzinami z dziećmi. Personel jest zobowiązany do noszenia maseczek i rękawiczek.
Podczas zwiedzania atrakcji turystycznych, parków, korzystania z plaż, kąpielisk, otwartych od połowy maja, należy nosić maski, stosować środki dezynfekujące oraz zachowywać bezpieczne odległości min. 1,5 m. Na publicznych i prywatnych plażach może znajdować się max. 40 osób na 1000 m2, a odległości pomiędzy parasolami powinny wynosić ok. 4 m.
Hiszpania
Od 21 czerwca został przywrócony swobodny ruch turystyczny do Hiszpanii dla obywateli państw strefy Schengen. Z kolei od 15 czerwca turyści mogą latać na wakacje na Baleary z Niemiec. Granica lądowa z Portugalią na jej prośbę jest zamknięta do 1 lipca.
W Hiszpanii funkcjonują już hotele, sklepy, bary, restauracje, baseny, kościoły, muzea, jednak w niektórych regionach wymienione działalności są ograniczone. W dalszym ciągu obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz zachowania bezpiecznej odległości w przestrzeni publicznej oraz środkach transportu.
Hotelarze są zobowiązani do stosowania i wprowadzenia zasad korzystania z wszelkich przestrzeni wspólnych tj. windy czy jadalnie. Przy głównym wejściu do obiektów wypoczynkowych muszą znajdować się maty dezynfekujące, a przy recepcjach i miejscach wspólnych płyny do dezynfekcji rąk. Przedmioty tj. karty i klucze do pokojów będą regularnie czyszczone, a uniformy używane przez personel prany codziennie w temperaturze 60oC.
Bary, kawiarnie, puby i restauracje mogą zostać zapełnione tylko w 30% powierzchni przez klientów zarówno wewnątrz jak i zewnątrz. Pracownicy danych lokali są zobowiązani do noszenia maseczek lub przyłbic. Przed wejściem do lokali muszą znajdować się płyny do dezynfekcji rąk dla przybywających klientów.
Na plażach i wszelkich kąpieliskach obowiązuje nakaz zachowania min. metrowej odległości między wypoczywającymi. Brodziki basenowe do moczenia stóp będą nieczynne. Instruktorzy zajęć sportowych i animacji będą zmuszeni do organizacji wolnego czasu z zastosowaniem bezpiecznej odległości między uczestnikami.
Malta
Wakacje na Malce będzie można planować już od 1 lipca. Państwa, które zostały uznane za bezpieczne, mogące przekraczać granicę Malty to: Austria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Islandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwajcaria, Węgry i Włochy.
Połączenia lotnicze będą mogły odbywać tylko osoby, które przebywały na terenie jednego z wymienionych państw co najmniej 30 dni przed zaplanowanym wylotem oraz nie podróżowały w tym czasie do państw spoza listy. Turyści przybywający z wymienionych państw nie będą musiały odbywać kwarantanny oraz nie będą poddawane testom na obecność COVID-19.
Portugalia
Portugalia otworzyła swoje granice 15 czerwca dla turystów strefy Schengen. Jej granica lądowa pomiędzy Hiszpanią jest zamknięta do 1 lipca. Po przylocie na upragnione wakacje na Maderę i Azory należy ukazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub wyrazić zgodę na zrobienie go na lotnisku.
Obywatele krajów UE, strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Wenezueli, RPA oraz krajów, w których mieszkańcy posługują się językiem portugalskim, mogą dostać się do Portugalii jedynie drogą lotniczą. Władze państwa wydłużyły zakaz przyjmowania obywateli pozostałych krajów do 1 lipca.
Włochy
Od 3 czerwca zostały zdjęte wszelkie ograniczenia dotyczące przekraczania granic Włoch oraz przemieszczania się pomiędzy regionami dla turystów przybywających z Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii. Obywatele wymienionych krajów będą zwolnieni z przebycia obowiązkowej kwarantanny pod warunkiem, że w ciągu ostatnich 14 dni nie przekroczyły granic innych krajów.
Turyści wybierający się na wakacje do Włoch muszą mieć na uwadze możliwość wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze kraju, utrudnienia w podróży, przemieszczaniu się oraz wzmożonej kontroli i pomiarów temperatury ciała na lotniskach.
Na terenie Włoch działają hotele, bary, restauracje, kawiarnie, sklepy, a turyści mogą wypoczywać na plażach. Na przestrzeniach wspólnych należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości lub zasłonięciu nosa i ust, jeśli większy dystans nie jest możliwy.
WAŻNE:
Sytuacja związana z koronawirusem jest dla wszystkich nowa i dynamiczna, dlatego przed zaplanowaniem podróży za granicą warto zaczerpnąć informacji w placówkach dyplomatycznych.