Wróć do listy artykułów

Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Warto wiedzieć | 10-03-2020, Aktualizacja: 01-12-2021
turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Na Riwierze Tureckiej plaże są szerokie i piaszczyste, dlatego turyści chętnie przyjeżdżają tu na wakacje all inclusive. - foto: Pixabay

Riwiera Turecka to piękne, słoneczne plaże, na których co roku wypoczywają rzesze turystów z całego świata. Idealne warunki na wakacjach all inclusive w tym regionie Turcji są w kurortach: Side, Manavgat i Beldibi. To jedne z najpopularniejszych kurortów południowego wybrzeża Turcji. Co warto w nich zobaczyć? Poznaj najciekawsze atrakcje Side, Manavgat i Beldibi! 

 

Side — nadmorskie muzeum antyczne

Side, popularny kurort na wybrzeżu Morza Śródziemnego położony jest na cyplu Riwiery Tureckiej pomiędzy kurortami Antalyą i Alanyą. Miasteczko zamieszkuje ok. 18 tys. mieszkańców, natomiast w sezonie wakacyjnym liczba ta wielokrotnie wzrasta za sprawą wypoczywających tu tysięcy turystów.

 

Początki Side przypadają na VII wiek p.n.e., a pierwszymi mieszkańcami byli osadnicy greccy. W czasach starożytnych miasto, które było znaną siedzibą piratów, bogaciło się na morskich rozbojach i handlu niewolnikami.

 

Ruiny w Side

Ruiny w Side — foto: Pixabay

 

Udany wypoczynek na wakacjach all inclusive w kurorcie Side gwarantują dwie piękne, długie, piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza, lazurowa woda będąca wymarzonym miejscem dla amatorów kąpieli, sportów wodnych i nurkowania oraz świetne hotele. Miasto zachwyca niezwykłym krajobrazem, a przeszłość spotyka się tu z teraźniejszością za sprawą licznych sklepów, restauracji i pubów. Side dba też o nocne rozrywki wypoczywających tu gości. 

 

Side - Riwiera Turecka

Side — Riwiera Turecka — foto: Melas Resort Hotel

 

Co warto zobaczyć w Side? 

 

Starożytne ruiny 

Wakacje w tym kurorcie to przede wszystkim możliwość zobaczenia niesamowitych, zlokalizowanych w centrum miasta ruin starożytnych budowli z czasów hellenistycznych i rzymskich. Pasjonaci historii i kultury antycznej będą wprost zachwyceni! Największymi atrakcjami historycznymi miasta są ruiny amfiteatru, łaźni, agory i świątyni Apolla.

 

Majestatyczne ruiny świątyni Apolla położonej nad brzegiem morza są symbolem Side i miejscem pamiątkowych sesji fotograficznych. W latach 80. ubiegłego wieku przeprowadzona była rekonstrukcja budowli, dlatego obecnie turyści mogą podziwiać ją w całej okazałości. Równie zachwycający i w dodatku dobrze zachowany jest pochodzący z II w. n.e amfiteatr rzymski mogący pomieścić 15 tys. widzów. Z jego szczytu roztacza się malowniczy widok na miasto i morze. 

 

Ruiny w SideRuiny w Side — foto: Pixabay

 

Muzeum Archeologiczne

W odnowionych, dawnych łaźniach rzymskich z II w. n.e. znajduje się „Muzeum Archeologiczne Side Arkeoloji Müzesi”. W zabytkowym budynku zgromadzono przedmioty pochodzące przede wszystkim z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Side. Zbyt duże eksponaty, które nie mieściły się wewnątrz muzeum, zostały umieszczone w przyległym do budynku ogrodzie. W czasach starożytnych był tu dziedziniec przeznaczony do ćwiczeń fizycznych oraz uprawiania zapasów i boksu. 

 

Manavgat — kraina wodospadów

Ok. 7 km na północ od Side znajduje się  Manavgat, ponad 70-tysięczna miejscowość wypoczynkowa, która nie jest tak mocno oblegana przez turystów jak inne kurorty Riwiery Tureckiej. Ale nie znaczy to, że miasto nie ma nic do zaoferowania. Tu można zobaczyć Turcję z innej perspektywy, zachwycić się turecką kuchnią w lokalnych, klimatycznych restauracjach i zrobić zakupy na największym na całym wybrzeżu, tradycyjnym, tureckim bazarze.

 

Wodospad Manavgat

Wodospad Manavgat — foto: Pixabay

 

Przez środek miasta przepływa rzeka o tej samej nazwie, zasilana ze źródeł znajdujących się w górach Taurus leżących na północ od Manavgat. Utworzone w górnym biegu rzeki zbiorniki wodne, dostarczają energię elektryczną w całym regionie i nawadniają okoliczne plantacje. Po malowniczym, sztucznym jeziorze, w okolicy zwanej Zielonym Kanionem organizowane są rejsy stateczkiem. Można też wybrać się na taki rejs po rzece Manavgat, docierając w ten sposób aż do wybrzeża Morza Śródziemnego. Przy ujściu rzeki utworzyła się piaszczysta  laguna, umożliwiająca kąpiel po jednej stronie w rzece i po drugiej w morzu.

 

Położenie miasta niedaleko ujścia rzeki sprawiło, że od II wieku p.n.e. rozwijało się ono jako ośrodek przeładunku towarów przewożonych z centrum Azji Mniejszej na wybrzeże i odwrotnie. 

Wodospady Manavgat

Najważniejszą atrakcję turystyczną Manavgat są malownicze kaskadowe wodospady, a szczególnie popularny wśród turystów jest ten większy, położony w północnej części miasta, ok. 4 km od jego centrum. Wodospad znajduje się na terenie parku, w którym turyści mogą odpocząć i posilić się w licznych restauracjach oraz zrobić zakupy w sklepach z pamiątkami. Przy wodospadzie można też wzorem okolicznych mieszkańców  zorganizować relaksujący piknik — to ulubiony sposób wypoczywania Turków. 

 

Wodospad Manavgat

Wodospad Manavgat — foto: Pixabay

 

Ruiny miasta Lyrbe lub Seleukeia

Znajdujące się w środku sosnowego lasu, na zboczu gór Taurus, ok. 15 km na północ od Manavgat ruiny starożytnego miasta Lyrbe zostały odkryte przez archeologów niespełna 50 lat temu. Do niedawna uważano, że to  ruiny miasta Seleukeia. Po badaniach przeprowadzone w latach 80. ubiegłego wieku archeolodzy sugerują jednak, że Seleukeia leżało na wybrzeżu, natomiast te ruiny należały do miasta Lyrbe. Jak jest faktycznie? — ciągle nie wiadomo, być może kolejne odkrycia archeologiczne wyjaśnią tę tajemnicę. Najwspanialszą budowlą odkrytego, starożytnego miasta jest agora. Zachowały się również fragmenty murów obronnych, łaźni, świątyń, kościoła i pozostałości grobowców. 

 

ruiny starożytnego miasta Lyrbe lub Seleukeia

Ruiny starożytnego miasta Lyrbe lub Seleukeia — foto: Pixabay

 

Beldibi — dla miłośników przyrody

Spokojna i cicha, niewielka miejscowość Beldibi, która obecnie staje się coraz popularniejszym miejscem na wakacje all inclusive w Turcji, znajduje się na zachodnim wybrzeżu Zatoki Antalyjskiej, niedaleko wakacyjnego kurortu Kemer. Baldibi nabierało turystycznego rozmachu bez ingerencji w naturalne środowisko, dlatego są tu niezwykle bogate zasoby zieleni, a przepiękne górskie krajobrazy malowniczo komponują się z błękitem morza. To wymarzone miejsce wczasów na Riwierze Tureckiej dla miłośników przyrody i turystów poszukujących spokojnego, cichego, a jednocześnie komfortowego wypoczynku w luksusowych tureckich hotelach.

 

Plaża w Beldibi

Plaża w Beldibi — AKKA Antedon

 

Kamieniste wybrzeże tego regionu powoduje, że wody Morza Śródziemnego są tu krystalicznie czyste i o bardzo dużej przejrzystości. Stąd też wakacje w Beldibi są istnym rajem dla pasjonatów nurkowania i uprawiania rozmaitych sportów wodnych — windsurfingu, kitesurfingu czy nart wodnych. Nie znaczy to wcale, że kurort ogranicza plażowanie. Na amatorów kąpieli słonecznych czeka plaża z leżakami i parasolami. Wieczorne spacery nadmorską promenadą można połączyć z wytchnieniem w zlokalizowanych przy promenadzie kafejkach, skosztować tureckich specjałów w nadmorskich restauracjach i kupić pamiątkowe souveniry w lokalnych, małych sklepikach.

 

Riwiera Turecka - Beldibi

Riwiera Turecka — Beldibi — foto: Rixos Sungate

 

Jaskinia Beldibi 

Niezwykłą atrakcją dla turystów wypoczywających na wakacjach all inclusive w Beldibi jest zwiedzanie pobliskiej Jaskini o tej samej nazwie. Jaskinia Beldibi to ogromna grota ze wspaniałymi, kamiennymi sklepieniami, usytuowana na obrzeżach kurortu. Na jej ścianach można zobaczyć rysunki z epok paleolitu i neolitu, czyli wykonane aż… 9000 lat p.n.e. O wieku jaskini świadczą nie tylko rysunki, ale też odnalezione w niej przedmioty.

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Narty zima 2023

Zimowe wakacje 2023 za granicą w znanych ośrodkach narciarskich w Europie – Austria, Włochy, Szwajcaria, Francja, Słowacja i Czechy

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.