Wróć do listy artykułów

Turcja: Side, Manavgat, Beldibi – wakacje 2020

Warto wiedzieć | 10-03-2020, Aktualizacja: 01-05-2020
wakacje 2020, wczasy 2020, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, riwiera turecka wycieczki all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wakacje first minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wczasy first minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute, turcja wycieczki first minute
Na wybrzeżu Riwiery Tureckiej plaże są szerokie i piaszczyste, dlatego turyści chętnie przyjeżdżają w to miejsce na wakacje w formule all inclusive.

Riwiera Turecka charakteryzuje się pięknymi, słonecznymi plażami, na których co roku wypoczywa mnóstwo turystów w formule all inclusive. Zobacz najciekawsze atrakcje w Side, Manavgat i Beldibi. 

 

 

Side

Starożytne miasto Side mieści się między Antalyą a Alanyą na cyplu. W II w. p.n.e. powstało jako bogate i ważne miasto handlowe ze względu na rozbudowę portu Side. Miasto zostało opuszczone wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego. W XX w. w latach 60. rozpoczął się nowy okres rozkwitu pomiędzy biednymi domami i ruinami. W takich miasteczkach mieszkało niewielu rolników i rybaków. W tym miejscu powstała miejscowość Selimiye, w której znajdują się głównie hotele i kwatery wypoczynkowe. Udany wypoczynek gwarantują dwie, piaszczyste plaże, sklepy i restauracje. Jednym z najważniejszych wykopalisk w mieście Side jest największy teatr w Azji Mniejszej, który jest wolnostojący. 

 

Muzeum Archeologiczne Side

W odnowionej łaźni rzymskiej znajduje się „Muzeum Archeologiczne Side Arkeoloji Müzesi”. W środku możemy zobaczyć m.in. starożytne posągi, amfor, płaskorzeźby, sarkofagi oraz cenną biżuterię. Jednym z najsławniejszych punktów wystawy jest posąg trzech Gracji pomimo bezgłowia oraz zniszczeń i połamań. Starożytna łaźnia nie jest szczególnie wielka, dlatego eksponaty, które nie zmieściły się w środku, można oglądać na wolnym powietrzu w ogrodzie. 

 

 

Ruiny Side

Szczątki Side pochodzą z różnych epok, a są nimi szczątki rzymskie, bizantyjskie oraz hellenistyczne. Niegdyś miasto Side było tętniącą życiem, handlową metropolią. Dostęp do miasta zapewniały dwie dwumetrowe bramy. Starożytne ruiny miasta dzisiaj otoczone są przez współczesne Side oraz wakacyjną osadę Selimiye. 

 

 

Kiedyś ważnym sanktuarium było Nymfeum, które znajduje się przez miejskim murem. Do dzisiaj pozostałości dawnego akweduktu stanowią imponujący przykład dawnej inżynierii. Zachował się wewnątrz fortyfikacji, a jego długość wynosi 30 km. Do dawnego rynku prowadzą ulice wyłożone kolumnami oraz łaźnie termalne, budynek rządowy oraz dwie świątynie, które przetrwały dawne czasy. Eksponatem pod starożytnymi ruinami jest teatr. Wolnostojące poziomy zostały zachowane aż do górnego poziomu. 

 

 

Manavgat

Popularna miejscowo wypoczynkowa Side znajduje się ok. 7 km na północ od Manavgat. Mniej znana miejscowość w Turcji od poprzedniej, która jest tętniącym życiem centrum handlowym o tej samej nazwie nad brzegiem morza. Miasto przecina na pół dość szeroka i ciemnozielona płynąca woda. W dwóch miejscach nad skalistymi klifami zanurza się miasto Manavgat. Zapierający dech w piersiach widok zapewnia duży wodospad, a mniejszy przypomina raczej potoki. Manavgat słynie także z tego, że przyciąga co roku wielu turystów na wakacje z Niemiec. 

 

Wodospady Manavgat

Imponujące wodospady mają 5 m wysokości, a ich kolor rzeki mieni się w ciemnozielonych barwach. Niedaleko od centrum miasta o takiej samej nazwie, można podziwiać spektakl przyrodniczy wodospadu, którego wody gwałtownie wbijają się w strome skały. Podczas słonecznej pogody rzeka pięknie mieni się i odbija od siebie promienie słoneczne. 

 

Pomnik Atatürka czyli założyciela współczesnej Turcji znajduje się nad wodospadem Manavgat. W pobliżu jest także restauracja, która serwuje turystom świeże dania rybne. Można również zorganizować przytulny piknik, tak jak robią to miejscowi mieszkańcy. 

 

Ruiny Seleukeia

Ruiny starożytnego miasta Seleukeia zostały odkryte prawie 30 lat temu przez archeologów, a znajdują się ok. 15 km na północ od Manavgat. W samym środku lasu sosnowego zachowały się ruiny domów, agory oraz świątynie, a także postawiono kolumny i przywrócono arkadę. Eksperci z niepewnością twierdzą, że budynek o wysokości 9 m z nienaruszonymi ścianami bocznymi to prawdopodobnie łaźnia cieplna. Podobnie jest w przypadku starożytnych szczątków Seleukeia, o ile nimi są. 

 

 

Beldibi

Niegdyś spokojna i cicha miejscowość Beldibi, która obecnie jest popularnym miejscem na wakacje all inclusive w Turcji. Znajduje się niedaleko wakacyjnej metropolii Kemer na zachodnim wybrzeżu Zatoki Antalyjskiej. Piaszczyste wybrzeże kurortu wzbogacone jest o promenadę, która sprawdzi się na wieczorne spacery. W jej otoczeniu znajduje się wiele kawiarni, małych sklepików i restauracji. 

 

Podczas wakacji w Beldibi mamy możliwość wypożyczyć leżaki i parasole na plaży, gdzie można zrelaksować się i opalać w promieniach słonecznych. Niezwykłą atrakcją dla turystów będzie także zwiedzanie pobliskiej Jaskini Beldibi, która ozdobiona jest neolitycznymi malowidłami skalnymi.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie podrozne, ubezpieczenie wakacji, ubezpieczenie wczasów, ubezpieczenie wycieczki, ubezpieczenie koronawirus, ubezpieczenie covid-19, ubezpieczenie covid-19 wakacje, ubezpieczenie wakacje za granicą
Ważne informacje
Bezpieczne wakacje 2021 – ubezpieczenia podróżne

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne i ubezpieczenie od kosztów rezygnacji podróży?

ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie wakacji, ubezpieczenie wczasów, ubezpieczenie wycieczki, ubezpieczenie koronawirus, ubezpieczenie covid-19, ubezpieczenie wakacji koronawirus, ubezpieczenie wakacji covid-19, ubezpieczenie wakacji za granicą
Ważne informacje
Warianty i sumy ubezpieczeń podróżnych

Zapoznaj się z wariantami i sumami ubezpieczeń Bezpieczne Podróże i Bezpieczne Rezerwacje

wakacje 2021, wakacje all inclusive, wakacje last minute, wakacje first minute, wakacje 2021 koronawirus, wakacje koronawirus, wakacje testy pcr, gdzie leciec na wakacje, gdzie na wakacje 2021
Ważne informacje
Wakacje 2021 – nowe zasady i ograniczenia

Od 23.02.2021 r. obowiązują nowe zasady i ograniczenia dotyczące m.in. podróży na zagraniczne wakacje all inclusive

cypr 2021, cypr wakacje, cypr wczasy, cypr wycieczki, cypr all inclusive, cypr last minute, cypr z niemiec, cypr dla rodzin, cypr koronawirus, cypr testy pcr, cypr wakacje z rodziną
Wypoczynek z Amigos
Cypr – wakacje 2021

Wakacje na Cyprze sprawdzą się dla miłośników urokliwych wysp, lazurowej wody i gorącego słońca

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Wakacje z Niemiec

Wysoka jakość wakacji 2021 z wylotem z Niemiec w korzystnych cenach – zyskaj nawet do 40% zniżki na wczasy za granicą

Egzotyka 2021

Egzotyczne wakacje 2021 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata w formule all inclusive – Kuba, Dominikana, Meksyk, Bali, Malediwy, Seszele

Majówka 2021

Długi weekend majowy 2021 w ciepłych krajach na wakacje all inclusive dla rodzin

Lato 2021

Wakacje 2021 w formule all inclusive na romantyczne wczasy we dwoje i leniwy wypoczynek dla rodzin z dziećmi – Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie

Wakacje 2021

Wakacje 2021 w wygodnej formule all inclusive na popularnych kierunkach tj. Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.