Wróć do listy artykułów

Turcja: Antalya – wakacje all inclusive

Warto wiedzieć | 10-03-2020, Aktualizacja: 01-05-2020
wakacje 2020, wczasy 2020, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, riwiera turecka wycieczki all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wakacje first minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wczasy first minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute, turcja wycieczki first minute
Antalya w południowej części Turcji to jedno z największych miast w Riwierze Tureckiej, w którym znajduje się międzynarodowe lotnisko.

Antalya to jedno z większych miast w południowej części Riwiery Tureckiej. W tym miejscu znajduje się międzynarodowe lotnisko w Turcji, na którym zazwyczaj lądują turyści, wybierający się tu na wczasy all inclusive. Jakie ciekawe miejsca w Antalyi warto zobaczyć? 

 

 

Antalya

Miasto znajdujące się w południowej części Turcji, która należy do regionu Riwiery Tureckiej. W Antalyi łączą się ze sobą tradycja i nowoczesność, a także przeszłość i teraźniejszość. W tętniącej życiem dzielnicy portowej oraz w starym mieście można poczuć śródziemnomorski styl życia. Szczyt góry Taurus wznosi się majestatycznie za Zatoką Antalyi. Masywne mury miejskie otaczają prawie 2000 lat historii. 

 

Jivly Minaret z XIII wieku jest charakterystyczną atrakcją Antalyi. W starym mieście znajduje się również Meczet Alaaddinów, który należy do Jivli Minaret i stoi na murach bizantyjskiej bazyliki z VII w. Została zamówiona przez Sułtana Alaaddyna na część ojca, czyli pierwszego seludżyjskiego zdobywcy Antalyi. W budynku znajduje się klasztor derwiszy oraz szkoła Koranu, który dzisiaj służy jako sala wystawowa. „Wieża zegarowa” pochodzi z czasów rzymskich, której baza była pierwotnie częścią rzymskich fortyfikacji miejskich. Wzdłuż wybrzeża w Antalyi znajdują się hotele wypoczynkowe z formułą all inclusive dla przybywających wczasowiczów. 

 

 

Ruiny Perge

Jednym z najpopularniejszych miejsc ruin w południowej Turcji jest około 16 km na północny wschód od Antalyi. Niegdyś stało tu miasto Perge: założone około 1000 r. p.n.e., kwitnące w czasach Imperium Rzymskiego, opuszczone w czasach bizantyjskich w VII w. Dziś liczne ruiny świadczą o dawnym bogactwie miasta handlowego, które znajdowało się nad rzeką Kestros (dziś Aksu Çay). Niestety, trzęsienia ziemi i nasilające się ataki Arabów zmusiły mieszkańców do opuszczenia miasta. Przed murami dolnego miasta znajduje się amfiteatr, którego szeregi mogą pomieścić do 15.000 widzów, naprzeciwko największego i bardzo dobrze zachowanego stadionu w Azji Mniejszej: do 12.000 widzów oglądało tu zawody sportowe i walki gladiatorów.

 

Teraz wchodzisz do dolnego miasta przez hellenistyczną bramę miejską: wieże fortyfikacji miejskich wciąż imponują jak ruiny. Dolne Miasto jest podzielone dwiema przecinającymi się ulicami, wzdłuż ulicy kolumnowej wzniesiono ponownie liczne kolumny, które dają przybliżony obraz dawnej świetności. Na środku głównej ulicy biegł kanał wodny, który zasilany był przez domek fontanny nimfajońskiej. Leży u stóp Akropolu, na wzgórzu zamkowym. Podczas spaceru po zarośniętych ruinach można odkryć także pozostałości trzech bazylik, kąpielisko termalne i różne grobowce.

 

Ruiny Sillyon

Podobnie jak sąsiednie miasta Perge i Aspendos, Silyon został założony około 1000 roku p.n.e. przez trojańskich uchodźców, a z Silyonu pozostały tylko ruiny. Chociaż miasto było tak samo ważne jak dwa pozostałe, około 30 km na północny wschód od Antalyi, było również ważnym centrum w czasach hellenistycznych i rzymskich. W późnych czasach antycznych w Silyonie mieszkał nawet biskup.

 

Sillyon został zbudowany na górze stołowej, do której do dziś prowadzi imponująca rampa. Wiele z dawnych budynków, takich jak stadion, można zobaczyć tylko na planie. Meczet Seljuka przypomina o władzy osmańskiej. Imponujący jest teatr, którego orkiestra spadła z góry w 1969 r. w wyniku osunięcia się ziemi, a który obecnie oferuje widok na równinę pamfilską. W przeciwieństwie do swoich bardziej znanych sąsiadów, Silyon przyciąga mniej ciekawskich gości, dzięki czemu mogą oni spokojnie wędrować po ruinach.

 

Brama Hadriana

Brama Hadryjska Hadrian Kapisi na zachodnim skraju starego miasta jest najważniejszą starą budowlą Antalyi. Został zbudowany w 130 r. n.e. na cześć rzymskiego cesarza Hadriana, który chciał odwiedzić Antalię. W późniejszych wiekach brama była przykryta murem miejskim i nie była już używana. Tylko w czasach nowożytnych pozostałości muru zostały usunięte, a imponująca brama pojawiła się ponownie. Oprócz szybów kolumnowych, jest on w całości zbudowany z białego marmuru. Brama ma trzy sklepione przejścia. Sklepienia są tej samej wysokości i ozdobione kwadratowymi panelami rozetkowymi.

 

Ozdoby i płyta fundamentowa są nadal dobrze zachowane. Po obu stronach bramy wznoszą się dwie wieże z kamienia naturalnego z różnych epok, dodane później. Wieża południowa Julia sancta, podobnie jak brama, pochodzi z czasów rzymskich, natomiast na wieży północnej jedynie fundamenty są antyczne, górna część pochodzi z Seljuka.

 

Dziś niektóre uliczki prowadzą w dół do Hadrian Kapisi – to wyraźny znak, że poziom ulic w dzisiejszym mieście jest znacznie wyższy niż 2000 lat temu.

 

Park Karaalioglu

Na końcu Atatürk Caddesi znajduje się przestronny Park Karaalioglu, szeroki park miejski z restauracjami, małym zoo i wieloma klombami kwiatowymi; jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań na starym mieście Antalya. Położony wysoko nad morzem, ma fantastyczny widok na miasto, zatokę i góry. Bezpośrednie otoczenie również schlebia oczom: subtropikalne kwiaty w różnorodnych kolorach i kształtach, fontanny i cieniste miejsca zapewniają chłód, herbaciarnie i pawilony zapraszają na przerwę.

 

Kesik Minars

Nazwa nawiązuje do wydarzenia w najnowszej historii: Kesik Minare, "zburzony minaret", w Antalyi został okaleczony w pożarze w XIX wieku i nie został odbudowany. Ale historia ruin bazyliki w starym mieście Kaleiçi sięga znacznie dalej: 300 lat później chrześcijanie wybudowali bizantyjski kościół Panaghia na murach fundamentowych świątyni z II wieku n.e.. Antyczne kamienie nadal można znaleźć w ścianach ruin. W XIII wieku Seljukowie przebudowali kościół na meczet, z tego czasu pochodzi minaret. Dziś budynek jest w ruinie, ruiny częściowo porośnięte krzakami i paprociami. Ale szczególnie dla współczesnych Romańczyków warto odwiedzić te ruiny, które w promieniach słońca nabierają szczególnego uroku.

 

Yivli Minaret

Na północny wschód od Starego Portu w Antalyi, wstaje Yvli Minaret. Z ośmioma półkolumnami i spiczastym kapturem, minaret przyciąga wzrok i nie na darmo jest punktem orientacyjnym Antalyi. Jak wiele ważnych budynków w tym regionie, Yvli Minaret został zamówiony przez sułtana Alaeddina Keykubata I. Prawdopodobnie władca Seljuk chciał postawić pomnik swojemu ojcu, zdobywcy Antalyi. Żeglarze z XIII wieku prawdopodobnie nie dbali o to – wykorzystywali widoczną z daleka smukłą wieżę jako znak nawigacyjny, była ona ważną pomocą orientacyjną w drodze do miejskiego portu.

 

Hidirlik Kulesi

Latarnia morska, Mauzoleum czy Strażnica? Historycy (nadal) spierają się o pierwotne znaczenie Hidirlik Kulesi nad portem w Antalyi. Wieża znajduje się na północ od Parku Karaalioglu i jest bardzo popularnym punktem widokowym, ponieważ oferuje fantastyczny widok na całą Zatokę Antalyi. Bez wątpienia pochodzi ona z II wieku n.e., ale jej niezwykła konstrukcja jest powodem tej dwuznaczności: na kwadratowej podstawie znajduje się okrągłe drugie piętro. Tym samym 17-metrowa wieża różni się zasadniczo od pozostałych wież obronnych fortyfikacji.

 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

Jest uważane za jedno z najlepszych muzeów archeologicznych w Turcji i jest największym po swoim stambulskim odpowiedniku: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Antalyi. Chociaż obszerna kolekcja zawiera eksponaty od epoki kamienia po Imperium Osmańskie, sława muzeum opiera się głównie na fragmentach z greckiego i rzymskiego antyku. Liczne znaleziska ze starożytnych wykopalisk w Perge i Aspendos, w tym posągi bogów, popiersia cesarzy i grobowce, świadczą o wysokim poziomie umiejętności starożytnych kamieniarzy.

 

Muzeum zostało założone w 1919 roku, aby zapobiec dalszemu transportowi skarbów kultury do Europy Zachodniej. Na przestrzeni lat kolekcja była stale poszerzana: również inne działy zapewniają zwiedzającym wszechstronny wgląd w historię kraju. Znajdują się tu skamieniałości i narzędzia z epoki kamiennej z jaskini Karain, a także ceramika z XII-XIII w. p.n.e., sala z odrestaurowanymi mozaikami, kolekcja monet sprzed 2500 lat oraz dział etnograficzny prezentujący typowe stroje narodowe, ikony, broń, dywany i sztukę codzienną. Wszystkie sale wystawowe charakteryzują się staranną aranżacją eksponatów i udanymi kompozycjami oświetleniowymi. Dla dzieci przygotowano specjalny dział, w którym znajdują się zabawki, a nawet skarbonki z dawnych czasów. Maluchy mogą też spróbować swoich sił w kole garncarskim – wystawiane są najpiękniejsze prace.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

jesień 2021, wakacje 2021, turcja 2021, wakacje turcja, wczasy turcja, wycieczki turcja, turcja all inclusive, turcja last minute, turcja z niemiec, turcja gdzie pojechać, turcja jesienią, urlop jesienią, wakacje jesienią, turcja koronawirus, turcja testy pcr, covid-19, wirus sars-cov-2, pandemia, turcja obostrzenia, turcja zasady wjazdu
Ważne informacje
COVID-19 - bezpieczne wakacje w Turcji

Pandemia COVID-19 - poznaj aktualne zasady wjazdu do Turcji obowiązujące w tym kraju turystów z Polski.

wakacje 2021, wczasy 2021, wycieczki 2021, turcja 2021, lato 2021, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja jesienią, riwiera turecka, urlop jesienią, wakacje jesienią, riwiera egejska, turcja egejska, riwiera egejska
Wypoczynek z Amigos
Turcja na wakacje jesienią

Urlop all inclusive w Turcji na Riwierach: Tureckiej i Egejskiej i na Wybrzeżu Likijskim — dlaczego warto tam pojechać jesienią?

dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana samana, samana wakacje, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec
Warto wiedzieć
Dominikana – półwysep Samana

Region Samana sprawdzi się na błogie wakacje all inclusive dla wszystkich miłośników egzotycznych wypraw

dominikana 2021, dominikana koronawirus, dominikana testy pcr, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec
Ważne informacje
Dominikana — wakacje w czasie pandemii COVID-19

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — poznaj zasady wjazdu i pobytu w tym kraju w czasie pandemii COVID-19

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2021 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Tranzyt przez Niemcy bez kwarantanny

Podróż tranzytem przez Niemcy na wakacje 2021 dla par i rodzin z dziećmi w Europie i poza strefą Schengen – Majorka, Turcja, Grecja

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Egzotyka 2022

Egzotyczne wakacje 2022 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata – Kuba, Dominikana, Meksyk, Mauritius, Seszele, Malediwy

Wakacje 2021

Wakacje 2021 w wygodnej formule all inclusive na popularnych kierunkach tj. Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Turcja

Zima 2022 w tropikach

Zima 2022 na egzotycznych kierunkach, rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach w formule all inclusive

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.