Wróć do listy artykułów

Riwiera Turecka – wakacje all inclusive w Antalyi

Warto wiedzieć | 10-03-2020, Aktualizacja: 14-03-2022
wakacje 2022, wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, riwiera turecka wycieczki all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wakacje first minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wczasy first minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja,  turcja wakacje all inclusive, antalya wakacje last minute, antalya wakacje first minute, antalya wycieczki last minute, antalya wycieczki first minute, antalya all inclusive
Antalya — stolica Riwiery Tureckiej, w której znajduje się międzynarodowe lotnisko, łączy plażowanie z komfortowym wypoczynkiem i zwiedzaniem — foto: Pixabay.

Antalya jest stolicą i największym miastem Riwiery Tureckiej, w którym znajduje się międzynarodowe lotnisko.  To doskonałe miejsce na wakacje all inclusive od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Tu można połączyć plażowanie i komfortowy wypoczynek w hotelu ze zwiedzaniem historycznych perełek miasta i relaksem w ukwieconych parkach z egzotyczną roślinnością.

Jakie ciekawe miejsca w Antalyi warto zobaczyć?

 

Antalya

Antalya to ponad milionowa metropolia leżąca u podnóży gór Taurus, nad zatoką Antalya na Morzu Śródziemnym. Ten kurort wypoczynkowy Riwiery Tureckiej, gdzie prawie 300 dni w roku świecie słońce, łączy ze sobą tradycję i nowoczesność, a także przeszłość i teraźniejszość. W tętniącej życiem dzielnicy portowej oraz w starym mieście można poczuć śródziemnomorski klimat i styl życia. Góry Taurus, wznoszą się majestatycznie za Zatoką Antalyi. Masywne mury miejskie otaczają prawie 2000 lat historii tego miejsca. Położony na wysokość 38 m i otoczony historyczną dzielnicą Kaleici, port rzymski jest obecnie przystanią jachtową.

 

Antalya, przystań jachtowa

Antalya, przystań jachtowa — foto: Pixabay

 

Wzdłuż wybrzeża, przy pięknej szerokiej plaży rozciąga się najnowocześniejsza w Turcji dzielnica Lara, z luksusowymi, pięciogwiazdkowymi hotelami z formułą all inclusive, przystosowanymi do potrzeb nawet najbardziej wymagających turystów. W dzielnicy hotelowej nie brakuje też restauracji, barów i tawern, a zakupy można zrobić w wielu ekskluzywnych butikach i centrach handlowych.

 

Plaża w Antalyi

Plaża w Antalyi — foto: Pixabay

 

Co warto zwiedzić w Antalyi

 

Jivly/Yivli Minaret

Na północny wschód od Starego Portu w Antalyi, znajduje się Yvli Minaret (Żłobiony Minaret) z XIII wieku, który jest charakterystyczną atrakcją Antalyi i dla wielu ludzi punktem orientacyjnym w tym mieście. W XIII w. żeglarze wykorzystywali widoczną z daleka, smukłą wieżę jako punkt orientacyjny przy wpływaniu do miejskiego portu. W starym mieście znajduje się również Meczet Alaaddinów, który należy do Jivli Minaret i stoi na murach bizantyjskiej bazyliki z VII w. Został zamówiony przez Sułtana Alaaddyna na cześć ojca, czyli pierwszego seludżyjskiego zdobywcy Antalyi. W budynku znajduje się klasztor derwiszy oraz szkoła Koranu. Wieża zegarowa pochodzi z czasów rzymskich i była pierwotnie częścią rzymskich fortyfikacji miejskich.

 

Yvli Minaret

Yvli Minaret — foto: Pixabay

 

Ruiny Perge

Jednym z najpopularniejszych miejsc Riwiery Tureckiej są ruiny Perge znajdujące się około 16 km na północny wschód od Antalyi. Niegdyś było tu miasto handlowe Perge: założone około 1000 r. p.n.e., kwitnące w czasach Imperium Rzymskiego, a opuszczone w czasach bizantyjskich w VII w. Dziś liczne ruiny świadczą o dawnym bogactwie miasta, które znajdowało się nad rzeką Kestros (dziś Aksu Çay). Niestety, trzęsienia ziemi i nasilające się ataki Arabów zmusiły mieszkańców do opuszczenia miasta. Przed murami dolnego miasta znajduje się amfiteatr, mogący pomieścić do 15 000 widzów. Naprzeciwko znajduje się bardzo dobrze zachowany i największy stadion w Azji Mniejszej na 12 000 widzów. Mieszkańcy oglądali tu zawody sportowe i walki gladiatorów.

 

Wieże fortyfikacji miejskich imponują jak całe ruiny. Dolne Miasto dzielą dwie przecinające się ulice. Wzdłuż ulicy kolumnowej wzniesiono ponownie liczne kolumny, które dają przybliżony obraz dawnej świetności. Na środku głównej ulicy biegł kanał wodny, który zasilany był przez domek fontanny nimfajońskiej, leżący na wzgórzu zamkowym u stóp Akropolu. Podczas spaceru po zarośniętych ruinach można odkryć także pozostałości trzech bazylik, kąpielisko termalne i różne grobowce.

 

Ruiny Perge

Ruiny Perge — foto: Pixabay

 

Ruiny Perge, amfiteatr

Ruiny Perge, amfiteatr — foto: Pixabay

 

Ruiny Sillyon

Podobnie jak sąsiednie miasta Perge, Sillyon został założony około 1000 roku p.n.e. przez trojańskich uchodźców. Obecnie z Sillyonu pozostały tylko ruiny. Miasto było również ważnym centrum w czasach hellenistycznych i rzymskich. W późnych czasach antycznych w Sillyonie mieszkał nawet biskup.

 

Miasto Sillyon zostało zbudowane na górze stołowej, do której do dziś prowadzi imponująca rampa. Wiele z dawnych budowli, takich jak stadion, można zobaczyć tylko na planie. Meczet Seljuka przypomina o panującej tu władzy osmańskiej. Imponujący jest teatr, którego orkiestra spadła z góry  w wyniku osunięcia się ziemi w 1969 r., a który obecnie oferuje wspaniały widok na równinę pamfilską. Swoją niezwykłością Sillyon przyciąga turystów, którzy mogą  spokojnie wędrować po ruinach.

 

Brama Hadriana

Brama Hadryjska Hadrian Kapisi leżąca na zachodnim skraju starego miasta jest najważniejszą starą budowlą Antalyi. Została zbudowana w 130 r. n.e. na cześć rzymskiego cesarza Hadriana, który chciał odwiedzić Antalię. W późniejszych wiekach brama była przykryta murem miejskim i nie była już używana. W czasach nowożytnych pozostałości muru zostały usunięte, a imponująca brama pojawiła się ponownie. Oprócz szybów kolumnowych jest ona w całości zbudowana z białego marmuru. Brama ma trzy sklepione przejścia. Sklepienia są tej samej wysokości i ozdobione kwadratowymi panelami rozetkowymi.

 

Ozdoby i płyta fundamentowa są nadal dobrze zachowane. Po obu stronach bramy wznoszą się dwie wieże z kamienia naturalnego z różnych epok, dodane później. Wieża południowa Julia Sancta, podobnie jak brama, pochodzi z czasów rzymskich, natomiast na wieży północnej jedynie fundamenty są antyczne, górna część pochodzi z Seljuka.

 

Dziś niektóre uliczki prowadzą w dół do Hadrian Kapisi – to wyraźny znak, że poziom ulic w dzisiejszym mieście jest znacznie wyższy niż 2000 lat temu.

 

Brama Hadryjska

Brama Hadryjska — foto: Pixabay

 

Antalya, Stare Miasto

Antalya, Stare Miasto — foto: Pixabay

 

Park Karaalioglu

Na końcu Atatürk Caddesi znajduje się przestronny, miejski Park Karaalioglu, z restauracjami, małym zoo i wieloma klombami kwiatowymi. To jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań na starym mieście Antalya. Położony wysoko nad morzem, zapewnia fantastyczny widok na miasto, zatokę i góry. Bezpośrednie otoczenie tworzą subtropikalne kwiaty w różnorodnych kolorach i kształtach. Fontanny i cieniste miejsca zapewniają chłód i wytchnienie podczas spaceru, a herbaciarnie i pawilony zapraszają odwiedzających  na relaksującą przerwę.

 

Park Karaalioglu

Park Karaalioglu — foto: Pixabay

 

Kesik Minars

Nazwa nawiązuje do wydarzenia w najnowszej historii, kiedy to Kesik Minare, czyli "zburzony minaret", w Antalyi został zniszczony w pożarze w XIX wieku i do tej pory nie został odbudowany. Ale historia ruin bazyliki w starym mieście Kaleiçi jest znacznie bogatsza. 300 lat później, na murach fundamentowych świątyni z II wieku n.e. chrześcijanie wybudowali bizantyjski kościół Panaghia. Antyczne kamienie nadal można znaleźć w ścianach ruin. W XIII wieku Seljukowie przebudowali kościół na meczet. Z tego czasu pochodzi minaret. Dziś budynek jest w ruinie, częściowo porośniętej krzakami i paprociami. Warto jednak odwiedzić te ruiny, które w promieniach słońca nabierają szczególnego uroku.

 

Hidirlik Kulesi

Przeznaczenie wieży Hidirlik Kulesi, do dziś wywołuje spory wśród historyków. Jedni uważają ją za mauzoleum, inni za strażnicę. Wieża znajduje się na północ od Parku Karaalioglu i jest bardzo popularnym punktem widokowym, ponieważ zapewnia fantastyczny widok na całą Zatokę Antalyi. Bez wątpienia pochodzi ona z II wieku n.e. To jej niezwykła konstrukcja jest powodem tej dwuznaczności — na kwadratowej podstawie znajduje się okrągłe drugie piętro. Tym samym 17-metrowa wieża różni się zasadniczo od pozostałych wież obronnych fortyfikacji.

 

Antalya, Czerwona Wieża

Antalya, Czerwona Wieża — foto: Pixabay

 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Antalyi jest uważane za jedno z najlepszych muzeów archeologicznych w Turcji i jest największym po swoim stambulskim odpowiedniku. Chociaż obszerna kolekcja zawiera eksponaty pochodzace od epoki kamienia po Imperium Osmańskie, sława muzeum opiera się głównie na eksponatach z greckiego i rzymskiego antyku. Liczne znaleziska ze starożytnych wykopalisk w Perge i Aspendos, w tym posągi bogów, popiersia cesarzy i grobowce, świadczą o wysokim poziomie umiejętności starożytnych kamieniarzy.

 

Muzeum zostało założone w 1919 roku, aby zapobiec dalszemu transportowi skarbów kultury do Europy Zachodniej. Na przestrzeni lat kolekcja była stale poszerzana o inne działy zapewniające zwiedzającym wszechstronny wgląd w historię kraju. Znajdują się tu skamieniałości i narzędzia z epoki kamiennej, znalezione w jaskini Karain, a także ceramika z XII-XIII w. p.n.e., sala z odrestaurowanymi mozaikami, kolekcja monet sprzed 2500 lat oraz dział etnograficzny prezentujący typowe stroje narodowe, ikony, broń, dywany i sztukę codzienną. Wszystkie sale wystawowe charakteryzują się staranną aranżacją eksponatów i ciekawymi kompozycjami oświetleniowymi. Dla dzieci przygotowano specjalny dział, w którym znajdują się zabawki, a nawet skarbonki z dawnych czasów. Maluchy mogą też spróbować swoich sił przy kole garncarskim, a najpiękniejsze prace są prezentowane zwiedzającym.

 

Turcja i Riwiera Turecka z kurortem Antalya w czasie pandemii COVID-19

W czasie trwania pandemii koronawirusa, przed wyjazdem na Riwierę Turecką lub do jakiegokolwiek innego miejsca w Turcji należy sprawdzić jakie zasady obowiązują w tym kraju w związku z pandemią COVID-19 i odpowiednio przygotować się do podróży.

Podobne wpisy

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

riwiera turecka, wakacje all inclusive, atrakcje riwiery tureckiej, riwiera turecka co zobaczyć, riwiera turecka cuda natury, riwiera turecka jaskinie, płonące kamienie, turcja wakacje, turcja wczasy, riwiera turecka kanion, turcja zabytki, side starożytne miasto
Warto wiedzieć
Wakacje na Riwierze Tureckiej — co warto zobaczyć?

Riwiera Turecka oferuje wiele atrakcji przyrodniczych i historyczne miejsca, które warto zobaczyć podczas wakacji all inclusive.

turcja 2022, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja tanie wakacje, turcja z niemiec, turcja z wylotem z niemiec, turcja wakacje dla rodzin,   turcja gdzie pojechać, turcja poza sezonem, riwiera turecka, urlop w turcji, wakacje riwiera turecka, tureckie hotele, turcja pandemia, turcja covid-19
Wypoczynek z Amigos
Tanie wakacje w Turcji – dlaczego właśnie tam?

Poznaj największe zalety wypoczynku w Turcji oferowanego przez niemieckich organizatorów

wawakacje 2022, wczasy 2022, wycieczki 2022, turcja 2022, lato 2022, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja na weekend majowy, riwiera turecka, urlop wiosną, wakacje jesienią, riwiera, turcja wiosną, wakacje na riwierze
Wypoczynek z Amigos
Turcja — słoneczne wakacje na Riwierze Tureckiej

Riwiera Turecka to doskonałe miejsce na słoneczne wakacje od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dlaczego warto tam pojechać?

turcja ciekawostki, turcja wakacje, turcja na dwóch kontynentach, zwyczaje w turcji, turcja symbole, herbata w turcji, turcja zakupy, turcja stambuł, riwiera turecka, wczasy w turcji, wakacje all inclusive w turcji, turcja wakacje 2022
Czy wiesz, że...
Turcja — magiczny kraj na dwóch kontynentach

Poznaj ciekawostki na temat Turcji, niesamowitego kraju położonego na dwóch kontynentach — w Europie i Azji.

majówka 2023 dla rodzin, majówka z rodziną, długi weekend majowy 2023, majówka z niemiec, weekend majowy 2023 z niemiec, riwiera turecka, riwiera egejska, turcja luksusowe hotele, turcja covid-19, turcja koronawirus, turcja tanie wakacje z niemiec, turcja weekend majowy 2023
Wypoczynek z Amigos
Turcja — majówka 2023 dla rodzin

Majówka dla rodzin na Riwierze Tureckiej lub Egejskiej w Turcji to doskonały pomysł na długi weekend majowy 2023

biuro podróży, niemieckie biuro podróży, biuro podróży jelenia góra, tanie biuro podróży, biuro podróży niemieckie oferty, jesień 2022, lato 2023, zima 2023, wakacje 2022, wakacje 2023, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, turcja z niemiec, bułgaria z niemiec, hiszpania z niemiec, grecja z niemiec, cypr z niemiec, dominikana z niemiec, meksyk z niemiec, egipt z niemiec, tanie wakacje z niemiec, niemiecki touroperator
Dlaczego z Niemiec?
Tanie wakacje z niemieckim biurem podróży

Wakacje z wylotem z Niemiec są tańsze i lepsze jakościowo w porównaniu z ofertami polskich organizatorów w tej samej lokalizacji i terminie.

wakacje 2022, wczasy 2022, wycieczki 2022, turcja 2022, lato 2022, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja jesienią, riwiera turecka, urlop jesienią, wakacje jesienią, riwiera egejska, turcja egejska, riwiera egejska
Wypoczynek z Amigos
Turcja na wakacje jesienią

Urlop all inclusive w Turcji na Riwierach: Tureckiej i Egejskiej i na Wybrzeżu Likijskim — dlaczego warto tam pojechać jesienią?

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Narty zima 2023

Zimowe wakacje 2023 za granicą w znanych ośrodkach narciarskich w Europie – Austria, Włochy, Szwajcaria, Francja, Słowacja i Czechy

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.