Wróć do listy artykułów

Riwiera Turecka – wakacje all inclusive w Antalyi

Warto wiedzieć | 10-03-2020, Aktualizacja: 27-09-2021
wakacje 2022, wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, riwiera turecka wycieczki all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wakacje first minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wczasy first minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja,  turcja wakacje all inclusive, antalya wakacje last minute, antalya wakacje first minute, antalya wycieczki last minute, antalya wycieczki first minute, antalya all inclusive
Antalya — stolica Riwiery Tureckiej, w której znajduje się międzynarodowe lotnisko, łączy plażowanie z komfortowym wypoczynkiem i zwiedzaniem.

Antalya jest stolicą i największym miastem Riwiery Tureckiej, w którym znajduje się międzynarodowe lotnisko.  To doskonałe miejsce na wakacje all inclusive od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Tu można połączyć plażowanie i komfortowy wypoczynek w hotelu ze zwiedzaniem historycznych perełek miasta i relaksem w ukwieconych parkach z egzotyczną roślinnością.

Jakie ciekawe miejsca w Antalyi warto zobaczyć?

 

Antalya

Antalya to ponad milionowa metropolia leżąca nad zatoką Antalya na Morzu Śródziemnym, u podnóży gór Taurus. Ten kurort wypoczynkowy Riwiery Tureckiej, gdzie prawie 300 dni w roku świecie słońce, łączy ze sobą tradycję i nowoczesność, a także przeszłość i teraźniejszość. W tętniącej życiem dzielnicy portowej oraz w starym mieście można poczuć śródziemnomorski klimat i styl życia. Góry Taurus, wznoszą się majestatycznie za Zatoką Antalyi. Masywne mury miejskie otaczają prawie 2000 lat historii tego miejsca. Położony na wysokość 38 m i otoczony historyczną dzielnicą Kaleici, port rzymski jest obecnie przystanią jachtową.

 

Wzdłuż wybrzeża, przy pięknej szerokiej plaży rozciąga się najnowocześniejsza w Turcji dzielnica Lara, z luksusowymi, pięciogwiazdkowymi hotelami z formułą all inclusive, przystosowanych zarówno do potrzeb turystów, jak i do aktualnych wymogów sanitarnych związanych z pandemią COVID-19. W dzielnicy hotelowej nie brakuje też restauracji, barów i tawern, a zakupy można zrobić w wielu ekskluzywnych butikach i centrach handlowych.

 

Co warto zwiedzić w Antalyi

 

Jivly Minaret

Jivly Minaret (Żłobiony Minaret) z XIII wieku jest charakterystyczną atrakcją Antalyi. W starym mieście znajduje się również Meczet Alaaddinów, który należy do Jivli Minaret i stoi na murach bizantyjskiej bazyliki z VII w. Został zamówiony przez Sułtana Alaaddyna na cześć ojca, czyli pierwszego seludżyjskiego zdobywcy Antalyi. W budynku znajduje się klasztor derwiszy oraz szkoła Koranu. Wieża zegarowa pochodzi z czasów rzymskich i była pierwotnie częścią rzymskich fortyfikacji miejskich.

 

Ruiny Perge

Jednym z najpopularniejszych miejsc Riwiery Tureckiej są ruiny Perge znajdujące się około 16 km na północny wschód od Antalyi. Niegdyś było tu miasto handlowe Perge: założone około 1000 r. p.n.e., kwitnące w czasach Imperium Rzymskiego, a opuszczone w czasach bizantyjskich w VII w. Dziś liczne ruiny świadczą o dawnym bogactwie miasta, które znajdowało się nad rzeką Kestros (dziś Aksu Çay). Niestety, trzęsienia ziemi i nasilające się ataki Arabów zmusiły mieszkańców do opuszczenia miasta. Przed murami dolnego miasta znajduje się amfiteatr, mogący pomieścić do 15 000 widzów. Naprzeciwko znajduje się bardzo dobrze zachowany i największy stadion w Azji Mniejszej na 12 000 widzów. Mieszkańcy oglądali tu zawody sportowe i walki gladiatorów.

 

Wieże fortyfikacji miejskich imponują jak całe ruiny. Dolne Miasto dzielą dwiema przecinające się ulice. Wzdłuż ulicy kolumnowej wzniesiono ponownie liczne kolumny, które dają przybliżony obraz dawnej świetności. Na środku głównej ulicy biegł kanał wodny, który zasilany był przez domek fontanny nimfajońskiej, leżący u stóp Akropolu, na wzgórzu zamkowym. Podczas spaceru po zarośniętych ruinach można odkryć także pozostałości trzech bazylik, kąpielisko termalne i różne grobowce.

 

Ruiny Sillyon

Podobnie jak sąsiednie miasta Perge i Aspendos, Silyon został założony około 1000 roku p.n.e. przez trojańskich uchodźców. Obecnie z Silyonu pozostały tylko ruiny. Miasto było również ważnym centrum w czasach hellenistycznych i rzymskich. W późnych czasach antycznych w Silyonie mieszkał nawet biskup.

 

Miasto Sillyon zostało zbudowane na górze stołowej, do której do dziś prowadzi imponująca rampa. Wiele z dawnych budowli, takich jak stadion, można zobaczyć tylko na planie. Meczet Seljuka przypomina o panującej tu władzy osmańskiej. Imponujący jest teatr, którego orkiestra spadła z góry  w wyniku osunięcia się ziemi w 1969 r., a który obecnie oferuje wspaniały widok na równinę pamfilską. Swoją niezwykłością Silyon przyciąga turystów, którzy mogą  spokojnie wędrować po ruinach.

 

Brama Hadriana

Brama Hadryjska Hadrian Kapisi leżąca na zachodnim skraju starego miasta jest najważniejszą starą budowlą Antalyi. Została zbudowana w 130 r. n.e. na cześć rzymskiego cesarza Hadriana, który chciał odwiedzić Antalię. W późniejszych wiekach brama była przykryta murem miejskim i nie była już używana. W czasach nowożytnych pozostałości muru zostały usunięte, a imponująca brama pojawiła się ponownie. Oprócz szybów kolumnowych jest ona w całości zbudowana z białego marmuru. Brama ma trzy sklepione przejścia. Sklepienia są tej samej wysokości i ozdobione kwadratowymi panelami rozetkowymi.

 

Ozdoby i płyta fundamentowa są nadal dobrze zachowane. Po obu stronach bramy wznoszą się dwie wieże z kamienia naturalnego z różnych epok, dodane później. Wieża południowa Julia Sancta, podobnie jak brama, pochodzi z czasów rzymskich, natomiast na wieży północnej jedynie fundamenty są antyczne, górna część pochodzi z Seljuka.

 

Dziś niektóre uliczki prowadzą w dół do Hadrian Kapisi – to wyraźny znak, że poziom ulic w dzisiejszym mieście jest znacznie wyższy niż 2000 lat temu.

 

Park Karaalioglu

Na końcu Atatürk Caddesi znajduje się przestronny, miejski Park Karaalioglu, z restauracjami, małym zoo i wieloma klombami kwiatowymi. To jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań na starym mieście Antalya. Położony wysoko nad morzem, zapewnia fantastyczny widok na miasto, zatokę i góry. Bezpośrednie otoczenie tworzą subtropikalne kwiaty w różnorodnych kolorach i kształtach. Fontanny i cieniste miejsca zapewniają chłód i wytchnienie podczas spaceru, a herbaciarnie i pawilony zapraszają odwiedzających  na relaksującą przerwę.

 

Kesik Minars

Nazwa nawiązuje do wydarzenia w najnowszej historii, kiedy to Kesik Minare, czyli "zburzony minaret", w Antalyi został zniszczony w pożarze w XIX wieku i do tej pory nie został odbudowany. Ale historia ruin bazyliki w starym mieście Kaleiçi jest znacznie bogatsza. 300 lat później, na murach fundamentowych świątyni z II wieku n.e. chrześcijanie wybudowali bizantyjski kościół Panaghia. Antyczne kamienie nadal można znaleźć w ścianach ruin. W XIII wieku Seljukowie przebudowali kościół na meczet. Z tego czasu pochodzi minaret. Dziś budynek jest w ruinie, częściowo porośniętej krzakami i paprociami. Warto jednak odwiedzić te ruiny, które w promieniach słońca nabierają szczególnego uroku.

 

Yivli Minaret

Na północny wschód od Starego Portu w Antalyi, znajduje się Yvli Minaret. Z ośmioma półkolumnami i spiczastym kapturem, minaret przyciąga wzrok i dla wielu ludzi jest punktem orientacyjnym Antalyi. Jak wiele ważnych budynków w tym regionie, Yvli Minaret został zamówiony przez sułtana Alaeddina Keykubata I. Prawdopodobnie władca Seljuk chciał w ten sposób uhonorować swojego ojca, zdobywcę Antalyi. W XIII w. żeglarze wykorzystywali widoczną z daleka, smukłą wieżę jako punkt orientacyjny przy wpływaniu do miejskiego portu.

 

Hidirlik Kulesi

Przeznaczenie wieży Hidirlik Kulesi, do dziś wywołuje spory wśród historyków. Jedni uważają ją za mauzoleum, inni za strażnicę. Wieża znajduje się na północ od Parku Karaalioglu i jest bardzo popularnym punktem widokowym, ponieważ zapewnia fantastyczny widok na całą Zatokę Antalyi. Bez wątpienia pochodzi ona z II wieku n.e. To jej niezwykła konstrukcja jest powodem tej dwuznaczności — na kwadratowej podstawie znajduje się okrągłe drugie piętro. Tym samym 17-metrowa wieża różni się zasadniczo od pozostałych wież obronnych fortyfikacji.

 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Antalyi jest uważane za jedno z najlepszych muzeów archeologicznych w Turcji i jest największym po swoim stambulskim odpowiedniku. Chociaż obszerna kolekcja zawiera eksponaty pochodzace od epoki kamienia po Imperium Osmańskie, sława muzeum opiera się głównie na eksponatach z greckiego i rzymskiego antyku. Liczne znaleziska ze starożytnych wykopalisk w Perge i Aspendos, w tym posągi bogów, popiersia cesarzy i grobowce, świadczą o wysokim poziomie umiejętności starożytnych kamieniarzy.

 

Muzeum zostało założone w 1919 roku, aby zapobiec dalszemu transportowi skarbów kultury do Europy Zachodniej. Na przestrzeni lat kolekcja była stale poszerzana o inne działy zapewniające zwiedzającym wszechstronny wgląd w historię kraju. Znajdują się tu skamieniałości i narzędzia z epoki kamiennej, znalezione w jaskini Karain, a także ceramika z XII-XIII w. p.n.e., sala z odrestaurowanymi mozaikami, kolekcja monet sprzed 2500 lat oraz dział etnograficzny prezentujący typowe stroje narodowe, ikony, broń, dywany i sztukę codzienną. Wszystkie sale wystawowe charakteryzują się staranną aranżacją eksponatów i ciekawymi kompozycjami oświetleniowymi. Dla dzieci przygotowano specjalny dział, w którym znajdują się zabawki, a nawet skarbonki z dawnych czasów. Maluchy mogą też spróbować swoich sił przy kole garncarskim, a najpiękniejsze prace są prezentowane zwiedzającym.

 

Turcja i Riwiera Turecka z kurortem Antalya w czasie pandemii COVID-19

 W czasie trwania pandemii koronawirusa, przed wyjazdem na Riwierę Turecką lub do jakiekolwiek innego miejsca w Turcji należy sprawdzić jakie zasady obowiązują w tym kraju w związku z pandemią COVID-19 i odpowiednio przygotować się do podróży.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2021 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Tranzyt przez Niemcy

W podróży tranzytem przez Niemcy na weekend majowy oraz wakacje 2022 w Europie i poza strefą Schengen – Turcja, Grecja, Hiszpania, Meksyk, Dominikana

Wakacje 2022 w lutym

Wakacje 2022 za granicą na najgorętszych zakątkach – Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Dominikana, Meksyk

Ferie zimowe 2022

Wakacje all inclusive na ferie zimowe 2022 z wylotem z Niemiec – Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Emiraty Arabskie, Meksyk, Kuba, Dominikana

Egipt 2022

Wakacje 2022 w Egipcie dla rodzin z dziećmi w popularnych kurortach turystycznych Hurghada, Marsa Alam i Sharm El Sheikh

Egzotyka 2022

Egzotyczne wakacje 2022 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata – Kuba, Dominikana, Meksyk, Mauritius, Seszele, Malediwy

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.