Czy pamiętacie film „Kontakt”? Część tej fantastyki naukowej dzieje się w Afryce, może pojechalibyście tam z nami, żeby to sprawdzić?
Projekt SKA to międzynarodowe przedsięwzięcie mające na celu zbudowanie największego na świecie radioteleskopu o powierzchni jednego kilometra kwadratowego (milion metrów kwadratowych, po angielsku Square Kilometre Array). Skala SKA przedstawia wielki krok w przyszłość pod względem rozwiązań technicznych i technologicznych potrzebnych do zbudowania radioteleskopu, który również spowoduje olbrzymią transformację w możliwościach badań naukowych.
Tysiące anten w trzech różnych konfiguracjach pozwolą astronomom na obserwacje wszechświata z bezprecedensową dokładnością i szybkością tysięcznie większą od systemów obecnie używanych.
Przeważająca część SKA jest budowana w RPA i sąsiednich krajach, ok. 30% anten powstanie w zachodniej Australii. W stanie ukończonym SKA będzie umożliwiać obserwacje pięćdziesięciokrotnie dokładniejsze niż teleskop Hubble. Dane zebrane przez SKA w ciągu jednego dnia zajęłyby prawie dwa miliony lat odgrywania na ipodzie!
Jeśli kiedyś dojdzie do wykrycia sygnałów życia we wszechświecie, to będzie to przy użyciu SKA. Centralna część radioteleskopu funkcjonuje już od kilku lat i można ją obejrzeć w egzotycznej scenerii afrykańskiej półpustyni, Karoo, kilka godzin jazdy od Kapsztadu. Chętnie tam Was zawieziemy. Niedaleko jest też największy na półkuli południowej teleskop optyczny SALT.