SALT to Wielki Teleskop Południowoafrykański (ang. Southern African Large Telescope) – największy pojedynczy teleskop optyczny na półkuli południowej, zbudowany w RPA we współpracy międzynarodowej (RPA, Niemcy, Polska, Nowa Zelandia, USA, Wielka Brytania).
Teleskop posiada sześcioboczne zwierciadło, które mierzy od boku do boku 11 metrów i składa się z 91 mniejszych sześciokątnych zwierciadeł o średnicy 1,2 m. Teleskop i jego oprzyrządowanie mogą prowadzić obserwacje w zakresie długości fal od 320 do 1700 nm.
Teleskop położony jest na wysokości 1759 m n.p.m. w odległości kilkunastu km na wschód od miejscowości Sutherland, 370 km na północny wschód od Kapsztadu, na płaskowyżu Karru. Okres bezchmurny w tym rejonie wynosi 300 dni w roku.
Budowę rozpoczęto w sierpniu roku 2000, ostatni element zwierciadła zamontowano 28 kwietnia 2005 r. „Pierwsze światło” (uruchomienie podstawowego zespołu przyrządów) uzyskano 1 września 2005 r., a oficjalne otwarcie odbyło się 10 listopada 2005 r.
Współczesna astronomia zaczęła się tak naprawdę w Afryce Południowej. Najpierw powstało obserwatorium w Kapsztadzie, później w Johannesburgu. Z południowej półkuli widać ok 60% gwiazd widocznych z kuli ziemskiej, to dlatego że pod tym kątem spoglądamy bardziej w kierunku środka naszej galaktyki, Drogi Mlecznej. Wszyscy wielcy astronomowie spędzili wiele lat w tych obserwatoriach.
Z nami możesz się wybrać do „farmy teleskopów” w Sutherland gdzie znajduje się ten największy, SALT. Można tam uczestniczyć w pokazie nocnego nieba półkuli południowej. Największe atrakcje to Krzyż Południa, Szkatułka Biżuterii, rozdzielenie gwiazdy podwójnej Alfy i Bety Centaura, Worek Węgla i oczywiście potężna Droga Mleczna, której poświata jest tak silna że wydaje się że można ja dotknąć ręka. Tego nigdy nie zobaczymy w Polsce! Można połączyć to z wizytą do radioteleskopu SKA o którym pisaliśmy już wcześniej.
*Wg portalu SAAO i Wikipedii