Wróć do listy artykułów

Jaka waluta obowiązuje obecnie na Kubie?

Poradnik wczasowicza | 11-10-2019, Aktualizacja: 31-10-2022
kuba 2023, kuba wakacje 2023, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba wakacje all inclusive, kuba last minute, kuba tanie wakacje, kuba tanie wczasy, kuba tanie wycieczki, kuba waluta, kuba jak płacić, kubańskie pesos, kuba karty płatnicze, zakupy na kubie, kuba pesos cup
Waluta obowiązująca na Kubie to peso kubańskie — foto: Unsplash

Od stycznia 2021 r. peso kubańskie CUP jest jedyną oficjalną walutą na wyspie. Turyści wybierający się na wakacje na Kubę mogą mieć problem z regulowaniem rachunków w kubańskich sklepach i restauracjach. Dlaczego są tu jakiekolwiek różnice? Jak w takim razie należy płacić na Kubie? Jaką walutę zabrać na Kubę?

 

 

Jak płacono na Kubie przed 2021 rokiem?

Od 1993 r. do listopada 2004 r. na Kubie można było płacić dolarami amerykańskimi. W 2004 r. dolara zastąpiono kubańską walutą wymienialną peso convertible – CUC. Od 1 stycznia 2021 r. dolar amerykański powrócił i obecnie ma wartość 24 kubańskich peso. W oficjalnym obiegu gotówkowym teraz jest tylko peso cubano – CUP.

 

Szczególnie zdezorientowani mogą się poczuć turyści, którzy byli już na Kubie przed 2021 r. Wszystko za sprawą wcześniej funkcjonującego na wyspie podwójnego systemu monetarnego. W oficjalnym obiegu były wtedy dwie waluty kubańskie — peso niewymienialne (CUP) i peso wymienialne (CUC). Pierwszą z nich (CUP) używali głównie mieszkańcy Kuby do płacenia w sklepach za zakupy na kartki, bo w tej walucie otrzymywali wynagrodzenia. Peso wymienialne (CUC) było walutą związaną ściśle z dolarem amerykańskim i przeznaczoną dla turystów przyjeżdżających na wakacje na Kubę oraz dla uprzywilejowanych Kubańczyków. Mogli nim płacić w większości sklepów i restauracji, za muzea oraz transport przeznaczony dla turystów.

 

Zakupy na Kubie — jak jest teraz?

Kubańska reforma walutowa przeprowadzona w styczniu 2021 r. spowodowała wycofanie z obiegu waluty wymienialnej (CUC). Niestety, sklepy, w których honorowana jest oficjalne kubańskie peso (CUP) świecą pustymi półkami. W oficjalnej walucie można jedynie zrobić zakupy na funkcjonujące tu ciągle kartki żywnościowe, albo płacić za jedzenie na ulicy, owoce na targowiskach, w knajpach dla lokalsów oraz za lokalny transport. Z drugiej strony pojawiły się na wyspie dewizowe placówki handlowe, w których można płacić tylko walutą wymienialną. Tam towaru nie brakuje i można kupić dosłownie wszystko. 

 

Wśród Kubańczyków kto mógł, wymieniał bezwartościowe peso (CUP) na dolary. Legalnie takiej wymiany można było dokonać jedynie na lotnisku i to przez osoby wyjeżdżające z Kuby. Szybko okazało się jednak, że rezerwy dewiz w bankach kubańskich zostały wyczerpane i nie można przeprowadzać żadnych transakcji dewizowych w gotówce (płatności tylko kartą, na której są dewizy).

Czarny rynek walutowy odrodził się i ma się dobrze. W wielu sklepach ceny podawane są w walutach wymienialnych. Trzeba jednak pamiętać, że kursy walut na czarnym rynku nie są tożsame z oficjalnymi kursami bankowymi. To tak samo jak u nas w czasach głębokiego PRL-u. 

 

Jak się w tym połapać i jak płacić na Kubie?

Najlepiej płacić w euro — zakupy zwykle wychodzą taniej i kupujący ma gwarancję, że od sklepowej lady nie odejdzie „z kwitkiem”.

 

Jadąc na wakacje na Kubę warto:

 

💰 zabrać odpowiednią kwotę euro w gotówce,

💰 niewielką ilość euro wymienić na kubańskim lotnisku na peso cubano CUP,

💰 zabrać karty płatnicze, ale z banków, które nie są amerykańskie (amerykańskie banki zwykle blokują transakcje kartą, które przeprowadzone zostały na Kubie).

 

Wymiana waluty

Peso kubańskie dostępne jest jedynie na terenie samej wyspy, dlatego przed podróżą nie można ich wymienić w polskim kantorze. Na Kubę najbardziej opłaca się wziąć euro. Wymiana dolarów amerykańskich jest niemożliwa, a sprzedaż na czarnym rynku — nielegalna. Na Kubie do obiegu dopuszczone są również inne waluty wymienialne — dolar kanadyjski, funt szterling oraz frank szwajcarski.

 

Pieniądze można wymienić od razu po wylądowaniu na lotnisku, w bankach, w cadeca (skrót od casa de cambio) albo w luksusowych hotelach. Trzeba jednak pamiętać, że niewiele można za nie kupić i potraktować tę wymianę jako pieniądze „na drobne wydatki”.

 

Karty płatnicze

Pandemia koronawirusa na Kubie spowodowała rozpowszechnianie tu płatności kartą jako bardziej bezpiecznej. Coraz więcej jest miejsc, gdzie można płacić kartą — hotele, duże restauracje, zakup biletów na miejscowe atrakcje i większe sklepy.

 

Na terenie całej Kuby nie są honorowane karty kredytowe, czeki podróżne amerykańskich banków oraz banków z amerykańskim kapitałem. Przed planowaną wycieczką na Kubę warto skontaktować się z oddziałem swojego banku i uzyskać informacje odnośnie korzystania z karty na terenie wyspy.  

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zima 2023 na Półwyspie Arabskim

Zimowe wakacje 2023 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.